178 tiyatroya 4 milyon lira destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni sezonda 178 özel tiyatroya 4 milyon lira destek sağlayacak.

Yazar Türk’se miktar daha yüksek

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, özel tiyatroların projelerine 2012–2013 sanat sezonunda yapılacak yardımları belirleyecek Değerlendirme Komisyonu 25 Eylül 2012 tarihinde toplandı.  Başvuruları değerlendirirken ilgili mevzuatta belirtilen ölçütleri ve bütçe olanaklarını göz önünde bulunduran komisyon, ayrıca tiyatroyu bütün yönleriyle desteklemek amacıyla, profesyonel tiyatrolar kategorisinde Türk oyun yazarlarına ait eserlerle başvuran özel tiyatrolara diğerlerinden daha yüksek miktarda yardım yapılmasını sağladı.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

''Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Şanlıurfa, Amasya, Bartın, Trabzon, Sinop, Aydın, Manisa ve Sivas'ın da aralarında bulunduğu 41 farklı ilden profesyonel, çocuk oyunu, amatör ve geleneksel kategorilerde toplam 338 özel tiyatro başvurusu yapıldı. Bu rakamla 2012–2013 sanat sezonunda bu zamana kadar yapılan en yüksek başvuru sayısına ulaşıldı.

Değerlendirme Komisyonu, hazırladıkları projelerden hareketle 54 amatör, 64 profesyonel, 25 çocuk oyunu ve 35 geleneksel kategoride olmak üzere toplam 178 özel tiyatroya yardım yapılmasına karar verdi. Bu karar doğrultusunda, bu zamana kadar bir sanat sezonuna yönelik en yüksek ödenek miktarı olan 4 milyon TL, bir sanat sezonunda desteklenen en fazla tiyatro sayısı olan 178 özel tiyatroya dağıtılacak.

Kategoriler

Kültür Sanat Tiyatro