"Basın Şehitleri Müzesi" kuruluyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi, basın şehitlerinin eserleri, çalışmaları, fotoğraf ve videoları, haberleri, tanıtıcı filmleri ve kişisel eşyalarının yer aldığı bir 'Basın Şehitleri Müzesi' kurmaya hazırlanıyor.

AA - İstanbul Gelişim Üniversitesinden yapılan açıklamada, basın tarihine göz atıldığında bir çok basın mensubunun görevi sırasında öldüğü ve öldürüldüğüne üzülerek şahit olunduğu belirtilerek, toplumu bilgilendirme ve haber verme gayesiyle hayatını kaybeden basın şehitlerinin eserlerini, anılarını, kimliklerini yeni kuşaklara, genç gazetecilere aktaracak sürekli bir çalışmanın bugüne kadar yapılmadığı kaydedildi.

Haberi halka ulaştırabilmek adına türlü zorluklara katlanan, muhabirinden genel yayın yönetmenine kadar canlarını ortaya koyan basın şehitleri için kapsamlı bir müze oluşturulmamasının üzüntü verici olduğu anlatılan açıklamada, “Bu duygularla İstanbul Gelişim Üniversitesi olarak, basın şehitlerinin eserleri, çalışmaları, fotoğraf ve videoları, haberleri, tanıtıcı filmleri ve kişisel eşyalarının yer aldığı kapsamlı 'Basın Şehitleri Müzesi' oluşturacağız” denildi.

Müzenin oluşturulması sürecinde İstanbul Gelişim Üniversitesi'nin her türlü araştırma ve çalışmayı yapacağı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Ancak basın mensuplarının, basın meslek kuruluşlarının, basın şehitlerimizin ailelerinin ve arkadaşlarının da müzede yer alacak belge, bilgi, doküman, kişisel eşyalar ve diğer materyallerin sağlanmasında gerekli desteği vereceklerini umut ediyoruz. Böylesine bir müzenin kazandırılması topluma, yeni nesillere ve genç gazetecilere faydalı, ölenlerin hatıralarına da saygının nişanı olacaktır. Bu vesileyle 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü'nüzü de kutluyoruz.” 

 

 

Kategoriler

Güncel Basın