Hayal: Devlet beni kullandı şimdi öldürmek istiyor

Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi Yasin Hayal, 24. duruşmada 'Devlet beni kullandı şimdi ortadan kaldırmaya çalışıyor. Ramazan Akyurek, Muhittin Zenit. Bu isimler kendilerini kurtarmak için beni yok edecekler' dedi.

Hrant Dink cinayeti davasında 24. duruşma Beşiktaş Adliyesi'nde görüldü.

Beşiktaş 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davaya tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal katılırken, tutuksuz sanıklar gelmedi. Hayal ve Tuncel, hakim ve savcıların kullandığı protokol kapısından adliyeye alındı. Duruşmada esas hakkındaki savunmalarına devam etti. Müdahil avukatların mahkemeye sunduğu dilekçe için tıklayınız. 

Yasin Hayal, müdahil avukatlar esas hakkında savunma yaparken söz aldı. “Yüce heyete, basın mensuplarına ve hukukçu ablalarıma saygılarımı sunuyorum” sözleriyle konuşmasına başlayan Hayal, ”Gençliğimden heyecanımdan faydalanıp beni bu işlere sürükleyen Türkiye Cumhuriyeti devleti, beni öldürmek istiyor. Gardiyanların tehditleri altındayım, beni öldürmek istiyorlar. İstek listem var. Listem hayata geçene kadar isyan başlatıyorum.  Başıma bir şey gelirse bu dakikadan itibaren sorumlusu Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Başıma bir şey gelirse boşuna otopsi yapıp şu yapmıştır demeyin” dedi.

Yasin Hayal. Bu sözlerinin ardından, mahkeme heyetine 'Şu anda okunmasını istemiyorum' diyerek bir sayfalık dilekçe verdi.

Hayal, avukatların “Kimler seni tehdit ediyor? Hangi gardiyanlar?” sorusuna “İsim bilmiyorum ama teşhis ederim”;  “Kimler seni kullandı?” sorusuna ise “Erhan Tuncel’den Ramazan Akyürek’e kadar herkes” cevabını verdi. Hayal ayrıca “5 senedir burada beraberiz. Az konuştum hep. Gençliğimden yoksulluğumdan, her şeyimden yararlandılar” dedi.

Hayal, müdahil avukatların “Sana para vaat eden oldu mu?” sorusunu, “Her türlü yardım yapılıyordu, Erhan Tuncel yapıyordu. Para, yiyecek, giyecek...” diye yanıtladı. “Erhan Tuncel’in kim adına hareket ettiğini düşünüyordun?” sorusuna BBP’yi ima ederek “Siyasi bir teşkilatın elemanıydı, ben kendisine sadıktım”; “Seni Erhan Tuncel siyasi örgüt adına mı yönlendirdi?” sorusuna “bilmiyorum onu”,  diye yanıt verdi.

Hayal, daha sonra tekrar  “Devlet beni kullandı, şimdi işlerine yaramıyorum diye yok etmeye çalışıyorlar” dedi.

'Akyürek ve Zenit beni yok edecek'

Tuncel ile 2002'de tanıştığını söyleyen Hayal, “Erhan’la tanıştıktan sonra çok insanla tanıştım ama kim olduklarını bilmiyorum. Sordum da bazen Erhan örtbas etti. Biz Erhan Tuncel’in arkasındaki bağlantıları çözemedik ama isimler sonra ortaya çıktı: Ramazan Akyurek, Muhittin Zenit. Bu isimler kendilerini kurtarmak için beni yok edecekler.'

Müdahil avukatların, Hayal’e “Konuşacağın yer burası Yasin, konuşursan tehlike azalır, saklarsan tehlikedesin” demesi üzerine Hayal, “Birebir muhatabım Erhan Tuncel, Trabzon Terörle Mücadele Şubesi Yardımcısı Yahya Öztürk, McDonald’s bombalaması sırasında muhatabımdı.

Erhan Tuncel’in avukatlarının “Tuncel’in istihbarat elemanı olduğunu biliyor muydun” sorusuna Hayal, “Kesinlikle hayır, BBP Alperen ocakları başkanıydı, biz de ona sadıktık. Tuncel beni çok değişik ortamlara götürüyordu, birkaç polisin evine götürüyordu. O insanların kim olduğunu ona sormazsınız” diye cevapladı. 

Kategoriler

Güncel Dink Davası