Savcı Ergenekon bağlantısı konusunda ısrarlı

Hrant Dink cinayeti davasının savcısı Hikmet Usta, esas hakkında mütalaasında dile getirdiği Ergenekon bağlantısını yineledi. Erhan Tuncel'in avukatı Erdoğan Soruklu da savunmasında, Ergenekon'un kaos yaratarak Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AKP) yıpratmaya çalıştığını savundu. Soruklu, müvekkili Tuncel'in cinayetle ilgili bilgileri Emniyet'e aktardığını söyledi.

Hrant Dink cinayeti davasının 24. duruşması, sabahki bölümünden sonra verilen aranın ardından 13.45'te yeni oturum başladı.

Dink davasının müdahil avukatları adına Fethiye Çetin'in mahkeme heyetine dilekçelerini teslim etmesi üzerine 19.9.2011'de mütalaasını veren savcı Hikmet Usta'ya, mütalaasında bir değişiklik yapmak isteyip istemediği soruldu.

Dink'in avukatlarının 'cinayetin öncesi ve sonrasını bir bütün olarak düşünmek gerek' demesini eleştiren Usta, Dink cinayeti, rahip Santoro'nun öldürülmesi ve üç kişinin ölümüyle sonuçlanan Malatya Zirve Kitapevi baskını gibi olayların bir bütün olarak devletin eylemiymiş gibi değerlendirmesinin yanlış olduğunu söyledi. 'Çünkü bu, devleti katil ilan etmektir, bir garabettir' dedi.

Mütalaasını değiştirmeyeceğini söyleyen Usta, 'Hrant Dink siyasi bir muhalif değil, sadece bir gazetecidir. Bu cinayette aslında onun Ermeni olup olmamasının önemi yoktur. Terör etnik ayrım yapmaz, terör terördür. Devlet terörü istemez, sadece teröristler ister. Müdahil vekilleri resmin bütününü göremiyor. Kendi mütalaalarında jandarmanın, emniyetin ihmali olup olmadığı gibi ilgisiz şeyler incelenmiştir' diye konuştu.

“Kaos yaratılarak AKP yıpratılmaya çalışılıyordu”

Ardından Erhan Tuncel'in avukatı Erdoğan Soruklu söz aldı. Soruklu, devletin içinde suç işlemek için oluşturulmuş organizasyonlar olduğunu ve Ergenekon'un kaos yaratarak Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AKP) yıpratmaya çalıştıklarını söyledi.

Rahip Santoro ve Malatya'daki Zirve Kitapevi cinayeti bu amaçla işlettirildiğini ifade eden Soruklu, Avrupa Birliği'nin (AB) de bu cinayetlerden hükümeti sorumlu tutarak Türkiye üzerinden desteğini çekmesinin istendiğini; Danıştay cinayetinin de laik kesimin hareketlendirilmesi, hükümete karşı kamuoyu oluşturmak için işlendiğini söyledi.

Soruklu, 'Dink cinayeti de Ergenekon bağlantılı bir halkadır. Tuncel bir istihbarat görevlisi olarak, Hayal ve bu cinayetle ilgili tüm bilgilendirmeyi resmi makamlara yaptı. Hayal takip edilip cinayet engellenebilirdi. Tuncel görevini yaptığı halde hiçbir önlem alınmadı. Bu nedenle bu devlet içine uzanan bağlantıları araştırılması gereken bir cinayetti. Ama mahkeme bunu şu ana kadar araştırmadı' diye konuştu.

Savunmasına devam eden Erhan Tuncel'in avukatı Soruklu, TİB kayıtlarının ve incelenmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Dink cinayetinin Ergenekon bağlantılı bir cinayet olduğunu ama Erhan Tuncel'in görevini yaptığı için Ergenekon terör örgütü üyesi olarak görülemeyeceğini söyleyen Soruklu, Yasin Hayal'in sabahki beyanlarına ilişkin 'sürekli Erhan Tuncel suçlanıyor. İsim ver denildiğinde ise 'Erhan Tuncel'den Ramazan Akyürek'e kadar' diyor. Ramazan Akyürek, Tuncel'i emniyete alan kişidir. Akyürek de görevini yapmıştır, onu suçlayamayız' dedi.

“Hayal hedef saptırıyor”

Soruklu sözlerine şöyle devam etti:

'Görevini kötüye kullanmış devlet görevlileri vardır ama bu kişiler sebebiyle kurumları suçlamak yanlıştır. Yasin Hayal demin söyledikleriyle bir mesaj vermiştir, bu mesaja dikkat edilmesi gerekir. Olay sürekli Büyük Birlik Partisi'ne (BBP) bağlanmaya çalışılıyor. Bu bir hedef saptırmadır. Yasin Hayal hayli zeki biri. Onun konumundaki birinin bir partiye verdiği desteğin, partiye vereceği zararı bilir. Buna rağmen sürekli BBP'nin ismini zikretmesi düşünülmelidir.'

Soruklu, 17 sayfalık bir savunma verdi ve Tuncel'in beraatini istedi.

Yasin Hayal ve Osman Hayal'in avukatı Eda Salman da örgüt suçlamaları reddetti, 'Savcı kendi iddianamesinde davayı Ergenekon'a bağlıyor fakat dava birleştirmesi yapılmıyor. Eğer bunu Ergenekon'a bağlamaya devam edecekseniz, mahkeme hatırında tutsun ki o dava başka bir yerde sürüyor. Eğer başka bir örgüt olduğu iddia ediliyorsa da örgüt tanımını tekrar yapmanız gerekiyor' diye konuştu.

Kategoriler

Güncel Dink Davası