Dostoyevski hayallerinde Ayasofya’yı yeniden haçlandırmış

Ünlü yazar Dostoyevski’nin 93 Harbi’nde tuttuğu günlüklerde ilginç notlar olduğu ortaya çıktı. Derin Tarih dergisindeki araştırmaya göre yazar Ayasofya’ya haç dikme hayalleri kurmuş.

Rus ve dünya edebiyatının önemli isimlerinden, Dostoyevski’nin (1821-1881) Türkçeye çevrilen günlüklerinde yazarın kişiliğiyle ilgili ilginç detaylar yer alıyor. Derin Tarih dergisi, Ekim sayısında Rus yazar Dostoyevski’nin bu kişiliğini, büyük Rusya hayallerini ve bu hayallerde Osmanlı topraklarının nasıl yer aldığını ele alan bir dosya yayımladı.

Araştırmacı-yazar Ümit Beyazıtoğlu’nun hazırladığı haber dosyasında önceleri komünist ideallere bağlı olan Dostoyevski’nin, Sibirya sürgününde İncil’le tanıştığı ve bundan sonraki rehberinin İncil olduğu anlatılıyor. Beyazıtoğlu’nun hazırladığı haber dosyasında anlatılana göre Dostoyevski’nin Rusya’nın Osmanlı’ya savaş ilan ederek tüm Slavları bir araya getirmesi gerektiğini düşündüğü belirtiliyor. Eserlerinde ‘ezilen ve baskı altında tutulan halktan yana tavır alması, her fırsatta halkı yüceltmesiyle tanıdığımız ünlü yazar’ın günlüklerinde bu tür notların yer olması okuyucularını şaşırttı.

Haç yeniden Ayasofya’ya

Dostoyevski, Ayasofya’ya haç takılması hayalini şu sözlerle anlatıyor: “Doğuda yaşatılan İsa gerçeğinin yeniden yükselişi, İsa haçının yeniden Ayasofya’ya dikilmesi ve başında uzun zamandan beri Rusya’nın bulunduğu Ortodoksluğun son sözü olacaktır.”

(Kaynak: Yeni Şafak)

Kategoriler

Genel