TİB kayıtları mahkemeye hâlâ ulaşmadı

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek’in gönderdik dediği kayıtlar hala mahkemeye ulaşmadı. TİB Başkanı Fethi Şimşek, Agos’a yaptığı açıklamada Hrant Dink’in öldürüldüğü güne ait kamera kayıtlarında görülen şüpheli şahısların iletişim bilgilerinin 21 Kasım tarihinde mahkemeye gönderildiğini belirtmişti.

Dink ailesi avukatları aradan geçen 10 günlük süreye rağmen mahkemeye bir belge ulaşmadığını açıkladı. Cinayet günü güvenlik kamerası kayıtlarına takılan şüpheli kişilerin 14.53’te Akbank önünde ve 11.16’da Saray Kumaşçılık önünde olmak üzere iki noktadan cep telefonu ile konuştuğu tespit edilmişti.

Dink ailesi avukatları kamera kayıtlarında tespit edilen noktalardan yapılan telefon görüşmelerinin iletişim bilgilerini TİB’den talep etmişti.  Avukatlarının taleplerini önce “baz istasyonu ve kayıt bulunamadı” şeklinde yanıtlayan ardından “özel hayatın mahremiyeti” gerekçesiyle bu bilgileri mahkemeye göndermeyeceğini bildiren TİB’in bu kez gerçeği açıklayıp açıklamadığı ise henüz bilinmiyor.

Samast’ı sorgulayan savcının yetkileri kaldırıldı

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), İzmir Adliyesi’nde görev yapan savcılar Fatih Genç ve Faruk Çalışkan’ın özel yetkilerini kaldırmaya karar verdi. İki savcı İzmir’de düz savcı olarak görevlendirildi.  Savcı Genç’in ismi son olarak Yasin Hayal’in babasının ifadesini değiştirmeye zorladığı iddialarıyla gündeme gelmişti.

Savcı Fatih Genç, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığında görev yaparken, Hrant Dink’in katili Ogün Samast olayı sonrası sorgulayıp İstanbul’a gönderen savcı olarak biliniyordu. HSYK yetkililerinden alınan bilgilere göre, Savcı Faruk Çalışkan’ın Nazilli’de görev yaparken, sürdürdüğü bir soruşturmadaki bazı şüphelilere bilgi vermek suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılmış olması nedeniyle yetkilerinin alındığı öğrenildi. Savcı Fatih Genç’in de İzmir’de ‘birtakım gece kulüpleri ile ilişkileri nedeniyle’ yetkilerinin kaldırıldığı ifade edildi.

‘Dink’le ilgili değil’

HSYK yetkilileri bazı gazetelerde Hrant Dink davasının sanıklarından Yasin Hayal’in babası Bahattin Hayal’in ifadesinin değiştirilmesi konusunda Savcı Genç tarafından zorlandığı iddialarını dikkate almadıklarını belirtti.

Bahattin Hayal 14 Kasım tarihinde Dink cinayeti davasına bakan savcı Muammer Akkaş’a ifade vermişti. Baba Hayal, Trabzon Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifade verirken Şube Müdürü Yahya Öztürk’ün “Biz devlet ve milletimiz için çalışıyoruz. Yasin de devlete çalışanlardan biridir. Yasin çok yakın bir zamanda çıkacaktır. Yasin gibilere bu devletin ihtiyacı vardır” dediğini ileri sürmüştü.

Yahya Öztürk’ün söylediklerini, Trabzon’da Savcı Fatih Genç’e de aktardığını belirten Hayal, “O da bana ‘Başın belaya girer, sen bunları nasıl ispatlayacaksın? Biri var mıydı yanında?’ dedi. Olmadığını söyledim. ‘Ben size bildiklerimi anlatıyorum siz bana başın belaya girer diyorsunuz’ dedim” diye konuşmuştu.   Bu gelişmenin ardından Savcı Akkaş’ın da,  savcı Fatih Genç’i ifadeye çağıracağı basına yansımıştı.

Kategoriler

Güncel Dink Davası