Atalay: 'Suriye'den 145 bin 718 kişi geldi'

Başbakan Yardımcısı Atalay, Suriye’den gelenler için Türkiye’nin 380 milyon lira harcadığını, ancak uluslararası camiadan ciddi bir katkı göremediklerini söyledi.

 

Beşir Atalay, Hatay Havaalanı’nda Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, ‘‘Suriye’den gelen vatandaşlar için Türkiye olarak ciddi harcamalar yaptık. Şu âna kadar yaklaşık 380 milyon liralık harcama yaptık. Uluslararası yardım kabul çağrısında da bulunduk. Nisan ayında Dışişleri Bakanlığımız bu çağrıyı yaptı, ama uluslararası camiadan ya da kuruluşlardan ciddi bir katkı veya yardım aldığımızı söyleyemeyiz’’ dedi.

'43 bin 368 kişi geri döndü'

Atalay, Türkiye’nin Suriye ile 910 kilometrelik sınırı bulunduğunu ve Suriye’nin Türkiye’nin en uzun sınırı olan komşusu olduğunu anımsatarak ‘‘Bugün itibariyle Türkiye’de bulunan, sığınmacı olarak gelmiş Suriye vatandaşı sayısı 102 bin 350’dir. Değişik zamanlarda daha fazla geliş olmuş, ama bunların bir kısmı geri dönmüştür. Bugüne kadar 145 bin 718 kişi sığınmacı olarak gelmiş, bunların 43 bin 368’i geri ülkesine dönmüştür’’ diye konuştu.

 

 

Kategoriler

Genel