Şampiyon Serena’nın koçu Mouratoglu başarılarının sırrını anlattı

WTA Şampiyonası, dün gece kupa töreniyle sona erdi, ABD’li Serena Williams, ünlü Rus raket Maria Sharapova’yı yenerek turnuvanın şampiyonu oldu. Final gecesine, Bakanlara ve Kadir Topbaş’a yapılan protesto damgasını vurdu. Turnuva boyunca izlenimlerini Agos okuyucuları ile paylaşan Natali Oral, finali değerlendirdi. Oral, şampiyon Serena’nın koçu Patrick Mouratoglu’na da başarılarının sırrını sordu.

Natali Oral

TEB-BNP Paribas WTA Şampiyonası’nın İstanbul’daki son günü, tarihî anlara ve ilginç olaylara sahne oldu. Tribünlerin özellikle tekler finalinde tamamen dolduğu akşamda, sporseverler merdivenleri bile doldurdu. Gecenin belki de en ilginç ânı ise karşılaşmanın ardından düzenlenen törende, ödül takdim etmek üzere çağrılan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yuhalanarak protesto edilmesi oldu. Bakan Şahin’in konuşması alkışlarla ve yuhalamalarla kesilirken, Bakan Yıldırım kupanın takdim edilmesini beklemeden salondan ayrılmak zorunda kaldı.

Turnuvanın son gününde, çiftlerde Rus Kirilenko-Petrova, Çek Cumhuriyeti’nden Hlavackova-Hradecka çifti ile karşılaştı. Beklendiği kadar çekişmeli geçmeyen maça seyircinin ilgisi yoğun değildi.  Rus çift, rakiplerini 6-1 ve 6-4’lük setlerle yenerek çiftlerde şampiyon oldu.

Günün en önemli ve beklenen mücadelesi öncesi binlerce seyirci tribündeki yerlerini aldı ve boş yer kalmadı. Seyircilerde heyecen ve coşku hâkimdi, özellikle çocuklar maça büyük ilgi gösterdiler ve tezahüratlar bir an olsun eksik olmadı.

Final maçında Serena pek zorlanmadı, seyircinin de desteğiyle maçı 6-4 ve 6-3’lük setlerle alarak şampiyonluğu göğüsledi. Sharapova, maça servis avantajıyla başladı, Williams’ın ilk oyundaki hatalarından yararlanabilen Rus raket, 1-0 öne geçti. İkinci oyunda ise, Serena kontrolü ele alacağının sinyallerini verdi ve durumu 1-1’e getirdi. Beşinci oyuna gelindiğinde Serena ağırlığını hissettirdi, rakibinin servisini kırarak ve kendi oyununu da alarak skoru 4-2 yaptı. Sharapova yedinci oyunu iyi çıkardı ve durumu 4-3 yaparak umutlandı ama Serena servis avantajını kullandığı son oyunda başarılı oldu, 45 dakika süren ilk seti 6-4 kazandı.

İkinci sete de iyi başlayan Serena, rakibinin servisini kırmayı başardı, kendi oyununu da alarak 2-0 öne geçti. Sharapova üçüncü oyunda durumu 2-1’e getirse de Williams üstünlüğünü 3-1’e taşıdı. Zaman zaman Williams, servislerden doğrudan sayı aldı ve skoru 4-2’ye getirdi. Son oyunda Sharapova servisini kırdırdı ve Williams seti 6-3 aldı. Bir saat 29 dakika süren karşılaşma sonucunda, kupanın sahibi ABD’li raket Serena oldu. Seyircinin onu ayakta alkışlamasına selamlayarak teşekkür eden oyuncu, toplamda 1 milyon 750 bin doların sahibi olarak ülkesine dönecek. İkinci olan Sharapova ise, 890 bin dolar kazandı.

Öte yandan, bu yılki şampiyonaya ilgi geçen yıldan fazlaydı. Bu yılki finali 16 bin 410 kişi izlerken, şampiyona boyunca, altı günde toplam 73 bin 72 kişi izledi. Bu rakamlar geçen yıl, final mücedelesinde 13 bin 676 kişiyken,  turnuva süresince 70 bin 824 kişi maçları takip etmişti.

Maç sonrası turnuva ve final maçını değerlendiren Serena Williams, seyircinin olağanüstü olduğunu söyledi. Bu sezonun kariyerinin en iyi ikinci sezonu olduğunu, yılın başında yaşadığı sakatlığa rağmen sezonun sonuna doğru iyi bir performans göstererek açığı kapattığını dile getirdi. Sharapova ise, istikrarlı bir sezon geçirdiğini ve bundan gurur duyduğunu ifade etti.

‘İstanbul’dan böyle bir performans beklemiyordum’

Maç sonrası sorularımızı yanıtlayan Serena Williams’ın Yunan asıllı koçu Patrick Mouratoglu’na organizasyon hakkındaki düşüncelerini, başarılarının sırrını sorduk. Mouratoglu, organizasyonu çok başarılı bulduğunu ve  ilginin de bu denli yoğun olacağını tahmin etmediğini söylerken, İstanbullulardan böyle bir performans beklemediğini de dile getirdi. İstanbul’a ilk defa geldiğini söyleyen Mouratoglu, turnuva yoğunluğundan şehri gezemediği için üzgün olduğunu şu sözlerle dile getirdi: “Buraya turist olarak gelmedim, turnuva olduğu için otelden, antremana, antremandan maça, maçlardan otele dönüyoruz ve bu yüzden şehri gezme fırsatımız olmadı.”

‘Serena hayatındaki tüm detaylara önem veren gerçek bir profesyonel’

Mouratoglu, Serena’nın çalışma ve beslenme programını sorduğumuzda başarılarının sırrını vermedi ama şu ipuçlarını bizlerle paylaştı: “Şunu bilmelisiniz ki, hayatındaki tüm detaylar onun için önemli, her şeyi düzenli ve planlı. Başarısının büyük bir bölümünü buna bağlayabiliriz.” Final karşılaşması öncesinde Serena’nın tüm atışlarını çalıştıklarını da ekleyen Mouratoglu, antremanlarını Paris ve Mauritius’ta gerçekleştireceklerini söyledi.

‘Sezon başındaki sakatlığına rağmen çok başarılıydı’

Serena’nın yıla sakat başladığını ve bunun onu gerçekten çok etkilediğini anımsatan Mouratoglu, buna rağmen deneyimli raketin sezonda müthiş başarılar aldığına dikkat çekti. Mouratoglu sezon boyunca Serena’nın sadece dört maç kaybettiğinin altını çizdi.

Gelecek yıl son kez İstanbul’da yapılacak

WTA Başkanı Stacey Allaster de, turnuvanın son günü basının karşısına çıktı ve İstanbulluları överek, “Bir yerden ilham almak istiyorsanız bu ülkedeki seyircilere bakmanız yeterli” dedi. Bu yılki turnuvanın son 13 yılın en fazla ilgi ve seyirci çeken turnuvası olduğunu belirten Allaster, oyuncuların da bu atmosferden mutlu olduklarını ifade etti. WTA Turnuvası gelecek yıl İstanbul’da son kez yapılacak. 2014 yılı için ise, dört aday var: Rusya, Meksika, Çin ve Singapur.

 

 

 

Kategoriler

Toplum Spor