25. duruşmada Erhan Tuncel’in savunmasına devam ediliyor

Hrant Dink cinayeti duruşmasının 25. duruşması Beşiktaş adliyesinde görülüyor. Duruşma öncesinde “Hrant’ın Arkadaşları” Beşiktaş İskelesi’nde bir araya gelerek sloganlar eşliğinde duruşmanın yapılacağı Beşiktaş Adliyesi önüne yürüdü.

Hrant'ın Arkadaşları adına basın açıklamasını okuyan Garo Paylan, Hrant'ı öldürmeye karar verenlerin, duruşmada cinayeti işleyenleri 'iki üç tetikçi' diye gösterip gizlenmeye çalışacağını söyledi.

Paylan basın açıklamasına şöyle devam etti;

'Biz Hrant için içeride neye göre karar vereceklerini biliyoruz.

Bu karar devletin kararıdır. Emniyetiyle, jandarmasıyla, istihbaratıyla, yargısıyla, medyasıyla, hükümetiyle, muhalefetiyle beş yıl önce Hrant'ı aramızdan almaya karar vermiş olanlar şimdi adalet saraylarında bir karar daha verecekler.

İki, üç tetikçinin işi diyecekler. Karanlık dünyalarında gizlenmeye çalışacaklar. Bunu nasıl başarabilirler.

Biz onları tanıyoruz.

Bilmedikleri bir şey var, biz bitti demeden bu dava bitmeyecek. İki gün sonra arkadaşımızı aramızdan almalarının 5. yılı olcak. Tam beş yıldır yüzlerine haykırdığımız gibi sözümüzü yineleyeceğiz.

Katilsiniz.

Ve akıttığınız kanımız ancak adaletle susacak. 19 Ocak'ta, Taksim'den Hrant'a doğru yürüyeceğiz. Saklandığınız yerlerden bir bir bulup çıkarana kadar sokaklarda olacağız.'

Duruşmada Tuncel’in savunması dinleniyor

Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in hazır bulunduğu duruşma salonunda davayı kalabalık bir topluluk takip ediyor. Davayı takip edenler arasında Dink ailesi adına 50’ye yakın müdahil avukat hazır bulundu.  Toplam 21 kişinin yargılandığı davada Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve Ogün Samast’ın dışında tutuklu sanık bulunmuyor. Tutuksuz sanıklardan Ersin Yolcu duruşma salonunda yer aldı.

Geçtiğimiz gün sürpriz bir gelişmeyle oğlu Tolga Baykal’ın, Osman Hayal tarafından işkenceyle öldürüldüğüne dair bir ihbar mektubuyla davaya müdahil olma talebinde bulunan Kadriye Ceylan’ın başvurusu mahkeme tarafından reddedildi.

Bunun ardından davanın savcısı Hikmet Usta, mütalaasında bir değişik yapmayacağını ifade etti ve müdafi avukatların son sözlerine geçildi. Tutuksuz yargılanan sanıklar Tuncay Uzundal adına müdafi avukat örgüt bağlantısından söz edilemeyeceğini olsa olsa bir ahbap çavuş ilişkisinden söz edilebileceğini savundu ve iddianamenin kamuoyu baskısı sebebiyle savcı tarafından alelacele hazırlandığını iddia etti.

“Ermeni olduğu için öldürüldü”

Daha sonra söz alan Dink ailesi avukatlarından Cem Halavut, Hrant Dink’in Ermeni olduğu için öldürüldüğünü söyledi. Savcının mütalaasında bunu dikkate almadığını belirten Halavut,  Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi cinayetleriyle birlikte değerlendirildiğinde bir planın varlığının açıkça anlaşıldığını fakat ısrarlı taleplerine rağmen davalarla hiçbir bağlantı yapılmadığını ve üst örgütle ilgili hiçbir bilginin mütalaada yer almadığını söyledi.

Halavut cinayette kamu görevlilerinin rolünün ve Trabzon Emniyeti’ndeki ihmallerin defalarca talep etmelerine rağmen araştırılmadığını sözlerine ekledi.

Erhan Tuncel adına savunmasını tekrarlayan avukatı, Tuncel’in istihbarat elemanı olduğu ve cinayetten yetkilileri haberdar ederek görevini yaptığı yönündeki savunmasını yineledi ve müvekkilinin “ısmarlama fail” olarak bir suçlamayla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Tuncel’den tuhaf savunma

Ardından söz alan Erhan Tuncel, mahkeme heyetinden yaklaşık üç saat süreceğini söylediği savunmasını dinlemelerini talep etti. Konuşmasına bir şiirle başlayan Erhan Tuncel yazılı bir metinden faydalanarak yaptığı savunmasında, yer yer köşe yazarlarından, bazen Che Guevera’dan bazen de Dostoyevski’den alıntılar yaparak kendince entellektüel ve kozmopolit bir profil çizmeye çalıştı. Tuncel’in savunması dinleyenlere Ogün Samast’ın çocuk mahkemesinde yaptığı savunmayı hatırlattı.

Tekrar kendi üslubuyla masalsı bir dille cinayeti ve dava sürecini özetleyen Tuncel, adaleti güzele gitmek için bir sigorta olarak nitelendirdi ve savcı için kötü niyetli denilmeyeceği gibi iyi niyetli olduğundan da söz edilemeyeceğini söyledi.  Savcının cinayette ihmali olanlar tarafından kandırıldığını ve bu sayede soruşturmadan kurtulduklarını da sözlerine ekledi. Tutuksuz sanıklardan Tuncay Uzundal’ın ifadesini 6 kere değiştirdiğini ve hala ifadesinde tutarsızlıklar olduğunu ifade eden Tuncel, Fuat Turgut ve Eda Salman adlı avukatların 'Ergenekon Terör Örgütü' bağlantıları olduğunu söyledi ve kendisinin darbecilikle alakalı olmadığını açıklamaya çalıştı.

Başbakanlık teftiş kurulu raporlarının oluşturulmasında da Ergenekon’un etkin olduğunu savunan Tuncel, Yasin Hayal’e engel olmaya çalıştığını hatta ona iş bulmaya bile çalıştığını söyledi.

Savunmasında Hrant Dink’in stratejik bir hedef olduğunu söyleyen Erhan Tuncel, kendisine ayrılan süreyi biraz aşmaya başladığında mahkeme heyeti tarafından uyarıldı ve savunmasını toparlaması istendi. 

Duruşmaya verilen aranın ardından devam edilecek.

Kategoriler

Güncel Dink Davası