AK Partili bakanlardan bildik manevralar

Cinayet davasında çıkan kararın ardından AK Partili bakan ve milletvekilleri karara 'tepkilerini' çeşitli açıklamalarla gösterdi. Beş yıl boyunca gerçek sorumluların ortaya çıkması için harekete geçmeyen iktidar partisinden gelen bu açıklamaların samimiyetine inanmıyoruz.

Cinayet davasında çıkan kararın ardından AK Partili bakan ve milletvekilleri karar 'tepkilerini' çeşitli açıklamalarla gösterdi. Beş yıl boyunca gerçek sorumluların ortaysa çıkması için harekete geçmeyen iktidar partisinden gelen bu açıklamaların samimiyetine inanmıyoruz. Samimiyetlerini ispatlamak için önlerinde beş yıl boyunca geniş bir hareket alanı olan AK Partili üst düzey, yetkililer, Emniyet, Ordu ve Bürokrasi içindeki sorumluların açığa çıkarmak için harekete geçmiş olsalardı, mahkemeden çok farklı bir karar çıkardı.

Günay:  Vahim bir gelişme

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hrant Dink cinayeti davasındaki karara ilişkin, 'Failler ağır cezalara çarptırıldılar, bundan ne ölçüde teselli bulunabilir bilmiyorum. Bütün failler, bu işi örgütlü yapmış olmak suçlamasından beraat ettiler. Bu, vahim bir gelişme' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Ulus'taki binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Günay, Hrant Dink davasının sonuçlandığını belirterek, şunları söyledi:

'Yargının bu kararı sonuçlandığına göre, eleştirme hakkımız var şu anda. Yargı süreci bu noktada durdu, bundan sonra Yargıtay'a gidecek sanıyorum. Burada örgütlü bir suç olduğu konusunda bir kamu vicdanı hükmü oluşmuştur. Mahkemenin bu beraat kararını hepimiz dikkatle izleyeceğiz. Burada üstelik belki içine bazı başka mekanizmaları da katan bir örgütlülük olduğu konusunda baştan itibaren hepimizin gözlemleri ve vicdani kanaati var. Bu yüzden bu örgütlü suç kavramından, yasa dışı örgüt üyesi olmaktan beraat ettirilmiş olmalarını çok büyük bir şaşkınlıkla karşıladım, hukukçu sıfatımla söylüyorum. Bu davanın arkasını tabii bütün kamuoyu dikkatle takip edecek, biz de edeceğiz.'

Arınç: Karar vicdanları tatmin etmemiştir

Bülent Arınç: Mahkeme bitmiş değil süreç devam ediyor ama karar vicdanları tatmin etmemiştir.. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, canlı yayında Hrant Dink Davası kararını değerlendirdi.  Arınç, TV8 ekranlarında Erkan Tan'ın sunduğu 'Erkan Tan'la Başlarken' programında 'Mahkeme bitmiş değil süreç devam ediyor ama karar vicdanları tatmin etmemiştir..' dedi.

“Hükümetimize düşen tek bir şey vardı; bu işin faillerini ortaya çıkarmak. Sanıyorum 30 saat içinde adalete teslim ettik. Hükümet olarak bizim işimiz bitti. Eleştiri yapanlar lütfen vicdanlı olsunlar' diyen Arınç, soruşturulmasına izin verilmeyen devlet görevlileri konusunda hükümetin sorumluluğu konusunda sessiz kaldı.

Mahkemenin 5 yıl süren duruşmalar sonunda dün açıkladığı kararı değerlendiren Arınç, “Şimdi bu karar vicdanları tatmin etmemiş; o görülüyor. Mahkeme kararları da herkes tarafından rahatlıkla eleştirilebilir. Ancak bu eleştirilerin iki yönü var. Bir, davada taraf olanların beğenmedikleri kararı temyiz etmesi. Burada müdahil taraf diyecek ki 'bunu Yargıtay bozsun'. Bunun dışında kalan insanlar da 'bu ceza azdır; haksızlıktır' deme hakları var şüphesiz. Ama mahkeme kararını değiştirebilecek olan sadece Yargıtaydır” diye konuştu.

Davanın henüz sonuçlanmadığına dikkati çeken Arınç, dün açıklanan kararın “ilk adım” olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: “Dava daha bitmedi, bu daha ilk adım. Yıllarca ceza avukatlığı yapmış birisi olarak söylüyorum. Mahkeme ilk kararını verdi, savcı bu kararı temyiz edebilir. Suçtan zarar görenler müdahil olmuş; müdahillerin temyiz etme hakkı var. Sanıkların herhangi biri de kendi lehine de temyiz etme hakkına sahiptir. Bütün bunlar yerine geldikten sonra dosya Yargıtaya gidecek. Belki de ilgili daire duruşmalı bir gün tayin edecek; orada ayrıca savunmalar yapılabilecek. Orada karar verildikten sonra yine kanun yolları var. Ondan sonra verilecek karar, kesin karar haline gelebilir. Daha önümüzde uzun bir süreç var. Bu haliyle bundan tatmin olmayan tarafların bu kararı eleştirme hakları var. Yeter ki bu eleştiriler hukuk kapsamında olsun. Duygusallıktan öte bir hukukçu diliyle olsun.”

Ergin: Dink davası bitmedi, temyiz var

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davada temyiz sürecinin devam ettiğinin altını çizdi. Ergin, “Süreç tamamlanınca değerlendirme yaparız” dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargı hizmetlerinin daha etkin, süratli ve verimli şekilde sürdürülebilmesi amacıyla getirilen yenilikleri açıkladığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Hrant Dink davasının karara bağlandığının anımsatılması ve değerlendirme yapmasının istenmesi üzerine Ergin, yargılamanın üç aşamalı olduğunu, soruşturma, kovuşturma ve temyiz aşamalarının bulunduğunu ifade etti.

Dink davasında yargılama sürecinde kovuşturma ve soruşturma aşamalarının tamamlandığını, temyiz aşamasına henüz gelinmediğini anımsatan Ergin, ''İlk iki aşama tamamlandı. Bu dava bitmiş değil, süreç devam ediyor. Sürecin bitimiyle bir değerlendirme yapılır'' diye konuştu.

 

Kategoriler

Güncel Dink Davası