‘Dersim özrü’ Ermenistan’da skandal olarak nitelendiriliyor

Başbakan Erdoğan’ın “Dersim olayları” için ‘özür’ dilemesi, Ermenistan kamuoyunda tepkilere neden oldu. 1915’te yaşananların ve Dersim Ermenilerinin bir kez daha görmezden gelindiğine işaret eden Ermenistanlı uzmanlar, Dersim Katliamı’nın sadece bir siyasi partiye mal edilemeyeceğini, asıl sorumlunun inkâr edilemeyeceğini ifade ediyor.

HRANT KASPARYAN
hrantkasparyan@agos.com.tr

Konuya ilişkin olarak Agos’un sorularını yanıtlayan Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnaktsutyun) Uluslararası Sekreteri Giro Manoyan, Erdoğan’ın yaptığı konuşmada devleti adeta aklamaya çalıştığını, katliamın faili olarak sadece CHP’yi sorumlu ve suçlu gibi gösterdiğini belirterek “Erdoğan, Dersim’e dair yaptığı konuşmada, dönemin iktidar partisi olan CHP’ye yüklendi, devletin katliamdaki rolünü örtbas etmeye çalıştı. Dersim’de yaşananların, ‘siyasi bir partinin devletten bağımsız olarak bölgede katliam yaptığı’ şeklinde lanse edilmesi kabul edilemez. Bu yaklaşım ahlâki değil. O dönemin kurbanları üzerinden siyasi yarar sağlamak bir cürümdür. 1915 Soykırımı’nda olduğu gibi, Dersim’de yaşananların sorumlusu da Türkiye devletidir” dedi.

‘Dersim Ermenilerinden özür dilenmeli’

Türkolog Rupen Melkonyan, devlet arşivlerinin bütünüyle kamuya açık olmadığını, bazı belgelerin gizli tutulduğunu ve Erdoğan’ın açıklamasındaki ifadelerin de bunu doğruladığını kaydetti. Erdoğan’ın yaptığı açıklamada Dersim Ermenilerini görmezden geldiğini belirten Melkonyan, “Erdoğan Dersim Ermenilerinden de özür dilemeli. 1915’te yaşananların ardından 30 bin Ermeninin bölgede yaşam kurduğu biliniyor. Birçok belge ve yabancı kaynaklarda yer alan kayıtlar, Dersim’de asıl hedefin bölgedeki Ermeniler olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor” dedi.  

Erdoğan’ın açıklamasının ardından CHP’nin ikiye bölündüğünü savunan Türkolog Antranik İsbiryan, “Bazı CHP’liler arşivlerin tamamen açılmasını talep ederken, bazılarının ise Atatürk’ün iktidarda olduğu dönemde yaşananlardan Atatürk’ün bizzat haberdar olduğunu gündeme getirerek bu konuda geri adım attığı gözleniyor. Erdoğan bir taşla iki kuş vurmuş oluyor. Katliama suç ortağı olan siyasi bir partiyi ülke genelinde itibarsızlaştırarak seçmen tabanını etkilemeye çalışıyor. Bir yandan da ‘Atatürk’ün kurduğu parti’ imajının zedelenmesi gündeme gelmiş oluyor. Öte yandan katliamdan dolayı özür dilenirken  soykırım niçin hâlâ kınanmıyor?” dedi.

Erdoğan’ın sözlerini skandal olarak nitelediklerini belirten Ermenistan Kürt toplumu temsilcisi Knyaz Hasanov, Erdoğan’ın Dersim Katliamı’nı, Kürt halkına yönelik yürüttüğü hesaplaşma siyasetine alet ettiğini söyledi. Hasanov  “Erdoğan, bir yandan Kürt halkına soykırım uyguluyor, bir yandan da bu soykırımın bir parçası olan Dersim Katliamı için güya ‘özür’ diliyor” dedi.

Kategoriler

Güncel Ermenistan