Karar hükümsüzdür

Önce 14. Özel Yetkili Mahkeme 17 Ocak’ta kararını verdi: “Cinayetin arkasında örgüt yok.” Bu karar yurtiçi ve yurtdışında vicdan sahibi herkeste infial yaratınca, tepkilere önce devletin tepelerinden peş peşe yanıtlar gelmeye başladı: “Vicdanlar tatmin olmadı, mahkemeye de yakışmadı ama bunun daha temyizi var. Gürültü patırtı etmeyin.”

  • Devlet arkasında durmayınca, kararı veren mahkemenin başkanı bu ülkenin yargı tarihinde bir ilke imza attı. Hâkim Rüstem Eryılmaz, TV kanallarını tek tek dolaşıp altında kendi imzası olan kararı adeta tekzip etti: “Cinayetin arkasında örgüt yok diyemem. Azmettiren birileri olması gerekir ama deliller bu kadar. Olay aydınlatılamadığı için ben de rahatsızım.”
     
  • Davanın hâkimi bir ilke imza atar da savcısı durur mu? Savcı Hikmet Usta’ya da mahkemenin kararını ağır bir dille eleştirmek düştü: “Mahkeme yasaya aykırı davrandı. Cinayetin arkasında örgüt olduğuna dair fazlasıyla delil var. Örgüt de var delil de var. Mahkeme bunların hepsini göz ardı etti. 20 yıllık meslek hayatımda böyle şey görmedim.”  
     
  • Tarih 19 Ocak’a geldiğinde mahkemenin kararının arkasında duran ne bir devlet yetkilisi ne de yargı mensubu kalmıştı. Son sözü söylemek ise Hrant Dink’in sırtından vurulduğu yere toplanan onbinlere düştü: “Bizi üç beş tetikçi hakkında verdiğiniz karar değil, aydınlatmaya cesaret edemediğiniz karanlık yapı ilgilendiriyor. Bunun için, bu kararın da bir anlamı yok.”

 

Tüm ayrıntılar gazetemizde.
AGOS'u okumak için e-gazete hizmetimize abone olun.

Kategoriler

Güncel Dink Davası