Hrant Dink davası, Türkiye için önemli bir sınavdır

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hrant Dink davasının bütün vatandaşların yasalar karşısında eşit olduğunu göstermesi bakımından önemli olduğunu söyledi. Davaya ilişkin 'şeffaflık' vurgusu yapan Gül, 'Davanın bundan sonraki sürecinin, en şeffaf, en adil şekilde, kanunlarımıza, yasalarımıza en uygun şekilde neticelenmesi bizim için önemli bir sınavdır.' dedi.

 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin mahkemeden çıkan karara tepkiler devam ediyor. Kararı önceki gün 'Kamuoyundaki rahatsızlığı görüyorum. Dava henüz bitmedi.' sözleriyle değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Aksaray gezisinde de konuya temas etti. Valilikte gazetecilerin Dink davasında 18 sanığın 'terör örgütü üyesi' olmak suçlamasından beraatine karar verilmesine ilişikin sorularını cevaplarken, Türkiye'de herkesin hukuk karşısında eşit olduğunu vurguladı. Ardından, 'Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni kabul etmiş bir ülke olarak, yabancılara, yabancı şirketlere karşı da eşit muamele yapan bir ülke. Ama bu davanın çok ayrı bir özelliği var. Gayrimüslim bir vatandaşımızla ilgili bir dava olduğu için ayrı bir hassasiyet tabii ki söz konusuydu. O bakımdan her türlü titizliği göstermek, herhangi bir şekilde vatandaşlarımız arasında bir yanlış kanaatlerin oluşmasına fırsat vermemek bizim görevimizdir.' çağrısında bulundu.

Konuşmasında şeffaflık vurgusu da yapan Gül, şöyle devam etti: 'Davanın bundan sonraki sürecinin, en şeffaf, en adil şekilde, kanunlarımıza, yasalarımıza en uygun şekilde neticelenmesi bizim için önemli bir sınavdır. Bu yönde de yargı bağımsız bir şekilde işini yürütürken, idari makamlar da yargının talepleri doğrultusunda olayın tam ortaya çıkması için her türlü kolaylığı muhakkak ki göstereceklerdir. Ama neticesini de görmemiz gerekiyor.''

 

 

Kategoriler

Güncel Dink Davası