HSYK Dink Davası'nın hakim ve savcısı hakkında inceleme başlattı

HSYK 3. Dairesi, Hrant Dink cinayetine ilişkin davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz ile Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta hakkında inceleme yapılmak üzere müfettiş görevlendirilmesine karar verdi.

Habertürk'teki habere göre incelemenin nedeni hâkim Rüstem Eryılmaz ve savcı Hikmet Usta'nın dava hakkında kamuoyuna yaptıkları açıklamalar.

Hakkında kamuoyuna yaptığı açıklamalar nedeniyle inceleme başlatılan Dink Davası'nın hakimi Rüstem Eryılmaz, Habertürk muhabiri Yasemin Güneri'ye açıklamalarda bulunmuştu.

Eryılmaz, yaptığı açıklamalarda davanın arkasının yeterince aydınlatılmadığını söylerken Dink cinayetinin birkaç gencin işleyebileceği bir cinayet olmadığını belirtmişti.

Savcı itiraz dilekçesinde hakime cevap vermişti

Hakim Eryılmaz'ın bu açıklamalarından sonra davanın savcısı Hikmet Usta da kararı 2 sayfalık bir dilekçeyle temyiz etmiş, bu dilekçesinde de hakim Eryılmaz'ın kamuoyuna yansıyan açıklamalarına cevap vermişti.

Savcı Usta, dilekçesinde 'Örgüt de var, delil de var hem de fazlasıyla var olduğunu belirtmek istiyoruz' ifadelerini kullanmıştı.

Usta, itiraz dilekçesinde sert ifadeler de kullanmıştı. Savcı dilekçesinde '20 yıla yaklaşan meslek hayatımda şimdiye kadar mahkemelerce verilen pek çok kararı temyiz ettim. Hâkimler elbette verdikleri kararlarında bağımsızdırlar. Etki altında kalmadan karar vermeleri gerekir. Ancak basına yansıyan mahkemeden yapılan 'Örgüt var, delil yok' açıklamasına karşı biz 'Örgüt de var, delil de var' hem de fazlasıyla var olduğunu belirtmek istiyoruz' demişti.

 

 

Kategoriler

Güncel Dink Davası