Çelik'in Dink cinayetine ilşkin açıklamalarına Tanrıkulu'ndan yanıt geldi

İktidar ve ana muhalefet yetkilileri mahkeme kararının verildiği günden bu yana Hrant Dink davasıyla ilgili karşılıklı açıklamalarına devam ediyorlar. AK Partili Hüseyin Çelik’in; “Dink yem olarak seçilmiştir, asıl hedef AK Parti’dir” açıklamalarına, CHP’den Sezgin Tanrıkulu cevap verdi: 'Bu cinayet, AKP'ye rağmen değil, AKP yüzünden gerçekleşmiştir.'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in Hrant Dink'in 'bireysel hedef' ancak 'asıl hedef'in AK Parti olduğu yönündeki açıklamalarına CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'dan yanıt geldi.

 
Çelik dünkü (27.01.2012) açıklamalarında şu ifadelerde bulunmuştu: ''Hrant Dink, Malatya Zirve Yayınevi, Rahip Santoro cinayeti, amacı ve şekli itibariyle aralarında maddi, somut bir bağ olmasa bile, hedef, amaç ve kurgulanma itibariyle birbiriyle akraba olan, birbirine benzeyen cinayetlerdir. Hedef Dink'tir. Dink, yem olarak seçilmiştir ama asıl hedef AK PARTi'dir. 6-7 eylül olaylarını gerçekleştiren karanlık zihniyet neyse, Hrant Dink'e saldırı düzenleten zihniyet de aynı zihniyettir.
 
Türkiye'de bir kaos yaratılmak istendi. Türkiye'nin siyasi istikrarına bir darbe vurulmak istendi. Ondan önceki altyapıyı da hatırlayalım, 'Misyonerlik faaliyeti kol geziyor' denildi, 'Her yerde apartman kiliseler oluşturuluyor' denildi, 'vatan toprakları satılıyor' denildi, 300 tane Kuvayı Milliye Derneği kuruldu ve bunlar kirli propaganda yapmaya devam ettiler. Sanal ortamda, gayri müslimlere ciddi saldırılar oldu. Hrant Dink olayı kime hizmet etti, katledilmesi kimin işine yaradı meselesine baktığımızda, bu hadiseyi tesadüfi gerçekleşmiş olarak değerlendiremezsiniz.”
 
Kamu görevlileri hakkındaki soruşturma süreçlerinin de temyiz aşamasında olduğunu söyleyen Çelik, bu aşamada bir korumacılığın söz konusu olmadığını söylerken, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın cinayetin hemen ardından ifade ettiği ‘örgüt yoktur’ açıklamalarını da eleştirdi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in Hrant Dink’i ‘yem’ olarak gösteren asıl hedefin AK Parti olduğunu söyleyen açıklamalarına cevap, CHP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıkulu’ndan geldi.
 

Tanrıkulu: Cinayet  AKP yüzünden

 
Tanrıkulu'nun yaptığı yazılı açıklamada; 'Hüseyin Çelik, partisinin her şeyi kendine yontan yaklaşımlarına bir yenisini daha ekledi. Dink cinayetinin örgütlü bir yapının planlanması ve tetikçiliğiyle gerçekleştiği yönünde kamuoyunda artık yaygın bir kanaat var' ifadeleri yer aldı.
 
Bununla birlikte 5 yıldır alenen bilinen ihmallere Sezgin Tanrıkulu şu şekilde değindi; 'Bu cinayet, AKP'ye rağmen değil, AKP yüzünden gerçekleşmiştir. Ortadaki deliller, o dönemin iktidarının ya büyük bir ihmalden ötürü veya olacaklara göz yummaktan dolayı birinci dereceden suçlu olduğunu göstermektedir.' 
 
Açıklamasında  AK Parti'nin esas hedef olduğu yönündeki görüşe karşı çıkan Tanrıkulu, cinayette örgüt bağlantısına dair şu yorumda bulundu: 'Biz de giderek 'derin devlet' dediğimiz şeyin, iktidar odaklarının, kim olurlarsa olsunlar, her şeyi kendilerine yontan 'sığ' bir zihin dünyası olduğunun farkına varıyoruz.'