Sevag için adalet

Sevag Şahin Balıkçı davasının üçüncü duruşması bugün (30 Ocak Pazartesi) Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde görülüyor. Ermeni Soykırımı’nın başlangıç tarihi olarak kabul edilen 24 Nisan 1915'in 96. yıl dönümünde, Batman'ın Kozluk ilçesinde askerlik görevini tamamlamak üzereyken “asker arkadaşının' tüfeğinden çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Balıkçı davasının üçüncü duruşması yarın görülecek.

Sevag Balıkçı davasında daha önceki ifadesinde silahın nasıl ateş aldığını görmediğini söyleyen tanık Halil Ekşi, geçtiğimiz hafta Ağaoğlu'nun ailesinin yönlendirmesiyle ifade verdiğini kabul etti ve Kıvanç Ağaoğlu'nun silahın kurma kolunu çekip, Sevag'ı bilerek öldürdüğünü söyledi.

Bu gelişme üstüne Balıkçı ailesinin avukatı 29 Mart'ta görülecek duruşmanın, sanığın delilleri karartma ve kaçma şüphesi nedeniyle erken bir tarihe alınması için mahkemeye başvurdu. Mahkeme bu talebi yerinde bularak duruşmayı 30 Ocak Pazartesi gününe aldı.

Kıvanç Ağaoğlu bugünkü duruşmaya katılmamamsı durumunda polis zoruyla getirtilecek. Ayrıca ifadesini değiştiren tanık Halil Ekşi de duruşmaya katılacak ve mahkeme heyetine tanıklıklarını aktaracak.

Duruşma için 'Sevag İçin Adalet' başlıklı bir çağrı metni yayınlayan Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi, bu konuya dikkat çekti: 'Cinayet konusunda kamuoyunun yanıltıldığı apaçık biçimde ortaya çıktı'.

Adil bir yargılama yapılması gerektiğinin altının çizildiği çağrıda 'Yasalara aykırı olduğu halde mahkeme, Balıkçı ailesinin ve avukatlarının bulunmadığı bir duruşmada katilin ailesi tarafından yazılan yönlendirilmiş ifadeyi kabul etti.

Hrant Dink davasında 4,5 yıl boyunca yaşananların Sevag Şahin Balıkçı'nın davasında da yaşanmasını istemiyoruz.

Sevag'ın öldürülmesine dair gerçeklerin açığa çıkmasını istiyoruz' denildi.

DurDe girişiminin açıklaması  şöyle devam ediyor; 'Tüm kamuoyunu da bir ırkçı nefret cinayeti olan bu davanın takipçisi olmaya, yaslı ailesine destek olmaya davet ediyoruz' denilen çağrıya imza atan Ahmet İsvan, Alper Görmüş, Arat Dink, Aydın Engin, Ayşe Akdeniz, Baskın Oran, Cengiz Aktar, Cengiz Alğan, Ceren Sözeri, Doğan Tarkan, Erol Köroğlu, Ferda Keskin, Ferhat Kentel, Ferhat Tunç, Garo Paylan, Gaye Boralıoğlu, Gençay Gürsoy, Halil Berktay, Hayko Bağdat, Leman Yurtsever, Mahir Günşıray, Markar Esayan, Meltem Oral, Nil Mutluer, Oral Çalışlar, Orhan Miroğlu, Osman Köker, Oya Baydar, Ozan Tekin, Şenol Karakaş, Tamar Nalcı, Ufuk Uras, Ümit Kardaş, Ümit Kıvanç, Volkan Akyıldırım, Yasemin İnceoğlu, Zeynep Tanbay davanın takipçisi olacaklarını açıkladılar.