Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 15 Mart'ta başlıyor

11. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 15 Mart'ta İstanbul'da başlayacak ve 14 Nisan'da Bitlis'te son bulacak.

Umudu ve gücünü kadınlardan alan, kadınlar tarafından kadınlar için yapılan, bu yıl hırpalanan-susturulan-görmezden gelinen tüm kadınlara ithaf edilen festival, on dokuz ülkeden kadınlar ve filmlerini ağırlayacak.

Festival, tema bölümleri, toplu gösterimler, açılış, kapanış etkinlikleri, 5. Altın Bamya Ödülleri, söyleşiler ve atölyelerle, 15-23 Mart'ta İstanbul'da, 30-31 Mart'ta İzmir, 6-7 Nisan'da Sinop, 13-14 Nisan'da Bitlis'te izleyiciyle buluşacak.

Festivalde Neler Var

Kadınların Sineması bölümünde dünyadan ve Türkiye’den, kadınların son yıllarda yaptığı her türden film derlendi. ‘Bedenimiz Bizimdir’ başlıklı bölümde dünyanın dört bir yanından kadınların bedenimiz bizimdir diyen filmleri yer alıyor. Kendine Ait Bir Cüzdan bölümünde ise kadınların cüzdanlarıyla, kendi ayakları üzerinde durma hikâyeleri öne çıkarılıyor. Cins-iyet-ler bölümünde ise cinsiyet ve cinsel kimlik meselelerine dair filmlere yer verildi.

Mor Kamera ‘Umut Veren Kadın Sinemacı’ Ödülü

10 yıldır kadınların yarışmaya değil dayanışmaya, yan yana olmaya ihtiyacı var diyerek yarışma yapmaktan imtina edilen festivalde bir de dayanışma ödülü veriliyor. Bu dayanışma ödülü; kadınların edilgen, geleneksel, cinsiyetçi olmayan temsillerine ve muhafazakâr/ataerkil baskının kıskacında kadınların öznelik, öznellik, direnç, eylem ve düşlerine alan açan filmlerin yönetmenlerine takdim edilecek.

Ayrıca, kadın sinemasının iki özgün yönetmeni; yeni Türkiye sinemasının “auteur”leri arasında gösterilen Yeşim Ustaoğlu ve filmlerinde kadın erkek ilişkilerini mizahi bir dille yeniden yapılandıran Doris Dörrie toplu gösterimleriyle festivalde yer alacak.

Dört ilde bir ay boyunca sinemaseverlerle birlikte olacak festivalin programı ise ilerleyen günlerde açıklanacak.

Kategoriler

Kültür Sanat Sinema