‘Benim çocuğum’ destek bekliyor

Bir eşcinsel yakını olmak ne demektir? Bir eşcinselin anne-babası olmak nasıl birşeydir? LİSTAG, Homofobi, transfobi,ayrımcılık ve nefret suçlarıyla mücadele etmesinin yanı sıra LGBTT bireylerin ailelerine açılmaları konusunda teşvik edici bir rol oynuyor.

 

LİSTAG, 2008’in Ocak ayında LAMDA İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği çatısı altında LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, travesti veya transeksüel) bireylerin arkadaşları, aileleri ve özellikle anne-babaları için kurulan bir dayanışma ve destek grubu. 

Homofobi, transfobi,ayrımcılık ve nefret suçlarıyla mücadele etmesinin yanı sıra LGBTT bireylerin ailelerine açılmaları konusunda teşvik edici bir rol oynuyor.  

LİSTAG’da örgütlü anne ve babalar, yönetmen Can Candan ve ekibi ile birlikte hikâyelerini herkesle paylaşacakları uzun metraj bir belgesel filmin yapımı için yola koyuldular. Konusu ve muhalif duruşu itibariyle hiçbir kurumun sponsorluğu olmadan çekilen ‘Benim Çocuğum’ adlı bağımsız belgesel film projesi için tek sıkıntıları ise maddi yetersizlik.

Geçtiğimiz günlerde Beyoğlu Halep Pasajı’ın ikinci katında yer alan Maya Sahnesi’nde düzenlenen toplantıda LİSTAG üyesi anne-babalar, proje ekibi ve basın mensupları bir araya geldi. Projenin tanıtılmasından sonra filmde öykülerini anlatan ebeveynlerden bazıları söz aldı. Kısaca yaşadıkları değişimden, dönüşümden ve nasıl aktivist olduklarından bahsettiler. Kimi çocuklarının eşcinsel olduğunu öğrenince on yıl boyunca bu durumu aile içinde yaşamış, kiminin ise gitmediği psikiyatrist, yatır, cami kalmamış. Sonunda hepsi çocuklarının cinsel yönelimlerini kabullenip, onların eşitlik taleplerini dile getirmek için aktivist olmuşlar. Hepsi kendi devrimlerini yapmışlar ve bu uğurda birlikte mücadele etmeye devam ediyorlar. Çocuklarının en büyük destekçisi olan bu aileler, bu filmle  çok daha fazla insana seslerini duyurmak istiyor.

Proje için internet üzerinden kitle fonlaması denilen sistemle, kurumlardan ve kişilerden gelecek maddi destekle birlikte bütçe açığının kapanması planlanıyor. Bir grup hayırsever, yapılan bağışların karşılığında, aynı miktarda bağış yapma sözü verdiğinden alınacak maddi destek ikiye katlanacak. LİSTAG üyeleri ve proje ekibi tüm duyarlı insanların ve kurumların acil olarak desteğini bekliyor.

Nasıl destek olunabileceğine ve belgesel film projesi ile ilgili detaylı bilgilere www.listagfilm.com adresinden ulaşılabilir.

 

 

Kategoriler

Güncel İnsan Hakları