Ağaoğlu tutuksuz yargılanacak

Sevag Balıkçı'nın ölümüne neden olan Kıvanç Ağaoğlu'nun yargılandığı davanın üçüncü duruşmasından da tutuklama kararı çıkmadı. Dördüncü duruşma 13 Şubat'ta. Sevag Balıkçı'nın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle yargılanan Kıvanç Ağaoğlu'nun tutuklanması için yapılan başvuru reddedildi.

Bu sabah gerçekleşen üçüncü duruşmada hâkim karşısına çıkan Ağaoğlu için tanıklar üzerinde baskı kurduğu gerekçesiyle tutuklama talep ettiklerini söyleyen Balıkçı ailesinin avukatı Cem Halavurt, bu taleplerinin ikiye karşı bir oyla reddedildiğini söyledi.

Ekşi ifadesini değiştirmişti

24 Nisan 2010’da ermeni Soykırımı’nın 96. yıldönümünde askerlik görevinin bitmesine kısa bir süre kala Kıvanç Ağaoğlu'nun silahından çıkan kurşunla ölen Sevag Balıkçı'nın ailesi, oğullarının ırkçı bir cinayetle öldürüldüğü düşüncesinde.

Görgü tanıklarından Halil Ekşi, önceden verdiği ifadesinde olayın nasıl gerçekleştiğini görmediğini ifade ederken, daha sonra bu ifadeyi Ağaoğlu ailesinin yönlendirmesiyle verdiğini söylemişti.

Ekşi'nin yönlendirmeyle tanıklık yaptığını beyan ederek, Ağaoğlu'nun Balıkçı'yı kasıtlı olarak öldürdüğü yönünde tanık ifadesini değiştirmesi üzerine 29 Mart'a ertelenen duruşma bugüne alınmıştı.

Deliller toplandıktan sonra karar verilecek

Balıkçı ailesinin avukatı Cem Halavurt, mahkeme heyetinin Ağaoğlu için tutuklama talebi vermemesine karşın, adli tıp uzmanının kurşunun giriş-çıkışıyla ilgili inceleme yapmasını kararlaştırdığını ayrıca talep ettikleri tanıkların dinlenmesine de onay verdiğini söyledi.

Bu nedenle mahkeme kararını olumlu değerlendirdiklerini söyleyen Halavurt, mahkemenin delillerin toplanmasının ardından karar vereceğini belirtti.

'Tanıkların baskı altına alındığını ispatladık'

Bianet’e yaptığı açıklamada, duruşmada Ağaoğlu'nun yanı sıra tanık Halil Ekşi'nin de hazır bulunduğunu söyleyen Halavurt, bir sonraki duruşmanın 13 Şubat'a ertelendiğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

* İfadesini değiştiren tanık Ekşi duruşmaya katıldı ve ailenin kendisini ne şekilde telkin ettiğini söyledi. Ancak Kıvanç Ağaoğlu direkt beni etkiledi demedi.

* Dosyada çok farklı beyanlar var. Önceki tanık ifadelerinden bazılarında da Kıvanç'ın bilerek öldürdüğüne dair ifadeler vardı. Biz tanıklar üzerinde baskı yapılması üzerinden tutuklama talebinde bulunduk. Yoksa tanık Kıvanç'ı ölümden doğrudan sorumlu tutuyor diye bir tutuklama talebimiz olmadı.

* Ona zaten mahkeme karar verecek. Ancak tanık doğrudan kendisi üstünde Ağaoğlu'nun baskı kurduğunu söylemediği için Ağaoğlu tutuklanmadı.

* Bugün yaşanan gelişmeler aslında olumlu. Sanık tutuklanmadı ama tanıkların baskı altına alındığını ispatladığımızı düşünüyorum.