Hrant Dink soruşturması Zirve cinayetine uzandı

Hrant Dink cinayetine ilişkin davanın hiçkimse tarafından sahiplenilmeyen bir karara bağlanmasının ardından 14 gün geçti. Bugün cinayetle ilgili ayrı bir soruşturmadan daha ayrıntılar ortaya çıktı. İhmali bulunduğu söylenen 30 kamu görevlisin bu kapsamda soruşturulduğu davada alınan bilgilere göre, özel yetkili savcı Muammer Akkaş, soruşturma çerçevesinde Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi Cinayetleri dosyalarını istedi.

Benzer bir girişim, Dink davasını karara bağlayan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma savcısı Hikmet Usta'dan gelmişti. Usta, söz konusu iki davanın dosyalarını talep etmişti.

Zaman gazetesinin haberine göre Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sonuçlanan dava dışında özel yetkili savcı Muammer Akkaş tarafından yürütülen bir soruşturma daha bulunuyor. Bu soruşturma kapsamında cinayete ilişkin ihmali olan 30 kamu görevlisi hakkında soruşturma yürütülüyor. Akkaş'ın, Rahip Santora ve Zirve Yayınevi dosyalarını da ilgili mahkemelerden talep ettiği öğrenildi. Savcının, dosyaları inceleyerek Dink cinayetinin ardındaki örgüt bağlantısına yönelik delil aradığı aktarıldı. Dink soruşturmasının genişletilerek, Kafes Eylem Planı'nda 'operasyon' olarak nitelendirilen cinayetler arasındaki bağlantıları araştıracağı da edinilen bilgiler arasında. Kafes Eylem Planı'nda Hrant Dink, Rahip Santoro ve Malatya Zirve Yayınevi cinayetleri 'operasyon' olarak tanımlanıyordu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi geçtiğimiz günlerde Dink davasını karara bağlamıştı. Mahkeme kararında bütün sanıkların 'örgüt suçundan' beraatine hükmetmişti. Duruşma savcısı Hikmet Usta ise karara itiraz etmiş ve cinayette örgütün de delilin de bulunduğunu söylemişti. Usta ayrıca, Yargıtay'a göndereceği karara itiraz dilekçesinde örgüt bağlantılarını anlatmak için Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi katliamına ilişkin dosyaları istemişti.

 

(Zaman)