Berfo Ana'yı Cumartesi Anneleri uğurladı

Kayıp ailelerinin sembol ismi Berfo Kırbayır için Galatasaray Meydanı’ndan tören düzenlendi. Tabutun başında toplanan kayıp yakınları Berfo Ana için gözyaşı döktü. Törenin ardından Berfo Ana’nın cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’na götürüldü.

‘Berfo Ana’ ismiyle tanınan Berfo Kırbayır’ın oğlu Cemil Kırbayır, 12 Eylül darbesinden sonra gözaltına alınmış ve bir daha kendisinden haber alınamamıştı. Berfo Kırbayır, kayıp yakınları ile birlikte yıllarca oğlunun akıbetini ve mezarını öğrenmek için mücadele vermişti. Mide kanseri ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları bulunan Berfo Kırbayır dün hayatını kaybetti.

Bugün, Berfo Kırbayır için Galatasaray Meydanı’nda tören düzenlendi. Berfo Kırbayır’ın tabutu Galatasaray Meydanı’na getirildi. ‘Cumartesi Anneleri’ olarak bilinen grup ve kayıp yakınlarının bulunduğu törene Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak da katıldı.

Törene katılanlar Berfo Kırbayır’ın fotoğraflarını taşıdı, gözyaşı döktü. Törende, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da eleştirildi. Söz verdiği halde ölmeden önce oğlu Cemil Kırbayır’ın mezarını bulamadığını vurgulayan kalabalık, “Başbakan bugün acaba ne hissediyor?” diye sordu.

Berfo Kırbayır’ın kızı Fatma Gülmez, gözyaşları içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, ' Anamın vasiyetini yerine getir ne olursun? Anamın gözü açık gitti. Kardeşimin kemiklerini verin, anamın yanına yatıralım' dedi.

Törenin ardından Berfo Ana’nın cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’na götürüldü. Burada kılınan cenaze namazına Cumartesi Anneleri, kayıp yakınları ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Güsrel Tekin katıldı. 

Cenazesi Ardahan'a gönderildi

Berfo Kırbayır hakkında konuşan Gürsel Tekin, “Bütün annelerin sembolü olan bir annemizin cenaze törenindeyiz. Başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere hepimizin sorumluluğu var. Başbakan Cumartesi Annelerini davet etmiş ve Berfo Ana’nın oğlunu bulacağını söylemişti. Berfo Ana da oğlumu bulmazsanız hakkımı helal etmem demişti.” diye konuştu. 

Kılınan cenaze namazından sonra tabutu cenaze aracına kaşıp yakınları taşıdı. Berfo Kırbayır’ın cenazesi daha sonra bir otobüsün bagajına konarak Ardahan’a gönderildi.

 

(Cihan)

Kategoriler

Güncel Türkiye

Etiketler

Berfo Ana