Papa Francis tüm Hıristiyanları dua etmeye çağırdı

Vatikan, Katolik dünyasının yeni liderinin seçildiğini Papalık oylamasının yapıldığı Sistine Şapeli'nin bacasından çıkan 'beyaz duman'la duyurdu. 266. Papa seçilen Arjantinli Kardinal Jorge Mario Bergoglio, ''Francis'' adını alarak, ilk balkon konuşmasını yaptı.

Katolik dünyasının yeni lideri, Arjantinli Jorge Mario Bergoglio oldu. Papalık seçiminin (Konklav), ikinci günün öğleden sonraki oturumunda Sistine Şapeli'nin bacasından bir papanın seçildiği anlamına gelen beyaz duman tüttü.

Papa 16. Benedikt'in 28 Şubat'ta görevinden ayrılmasıyla makamın ''boş'' ilan edildiği (Sede Vacante) Vatikan'da, ruhban sınıfının en önemli din adamı konumundaki kardinallerin, Konklav'ın ikinci gününün öğleden sonraki oturumunda Katolik Kilisesi'nin 266'ıncı Papası'nın belirlendiği, beyaz dumanın çıkmasıyla anlaşıldı.

Şapelin bacasından beyaz dumanın çıkmasının ardından meydanda toplanan binlerce kişi büyük sevinç yaşadı.

Yeni papa, Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı ve ''Protodiacono'' sıfatını taşıyan Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran tarafından Aziz Petrus Bazilikası'nın büyük locasından ''Habemus Papam (Bir papamız var)'' denilerek takdim edildi.

Dua istedi

'Francis'' adını alan Katolik dünyasının yeni lideri Bergoglio, Aziz Petrus Bazilikası'nın büyük locasından halkı selamladı ve ilk balkon konuşmasını yaptı.

Papa I. Francis, ''Tüm dünyaya sevgi ve kardeşlik yolunda ilerlemeli'' dedi.

Avrupa dışındaki bir ülkeden seçilen ilk papa olan I. Francis, Aziz Petrus Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 bin kişiye, ''Beni kutsaması için Tanrı'ya dua etmenizi istiyorum'' diye seslendi.

Türkiye'ye  Ermeni Soykırımı'nı tanıma çağrısı yapmıştı

Latin Amerika'dan seçilen ilk Papa olan 1'nci Francis yaşı nedeniyle favoriler arasında görülmüyordu. 16'ncı Benediktus 2005'te Papa seçildiğinde 78 yaşındaydı. 1'nci Francis 76 yaşında olmasına rağmen, Katolik dünyası daha genç bir kardinalin 266'ncı Papa olmasını bekliyordu.

Buna rağmen seçilen Papa mütevazı kişiliğiyle biliniyor. Arjantin doğumlu Jorge Mario Bergoglio, Buenos Arires'te sıradan bir apartman dairesinde yaşıyor, yemeğini kendi pişiriyor ve otobüs ve metroyla seyahat ediyordu.

İtalya'ya gidip gelirken de ekonomi sınıfında seyahat ettiği belirtilen Papa Francis, Arjantin'deki sıkı yönetim dönemindeki tutumundan dolayı bazı iddialar öne sürülmüş fakat bu iddialar ispatlanamamıştı. Arjantinli Papa daha önce 24 Nisan'da düzenlenen bir ayinde Türkiye'ye Ermeni Soykırımı'nı tanıma çağrısında bulunmuştu.  

Kategoriler

Toplum Kilise Güncel Dünya