Aronian’ı liderlik kolğundan İsrailli Gelfand indirdi

İngiltere'nin başkenti Londra'da oynanan Dünya Şampiyonası Adaylar Turnuvası'nın 9. turunda Norveçli Magnus Carlsen tek başına liderliğe oturdu.

AA - Turnuvaya şanssız bir başlangıç yapan İsrailli Boris Gelfand, beyazlarla oynadığı oyunda, Ermenistan adına yarışan Levon Aronian'a turnuvadaki ilk yenilgisini tattırdı. Turnuvada art arda ikinci oyununu kazanan Gelfand, böylece Aronian'ı liderlik koltuğundan indirdi.

Turnuvanın en heyecanlı karşılaşması Rus Peter Svidler ile Rus Aleksandr Grisçuk arasında yaşandı. Svidler'in beyazlarla oynadığı, karşılıklı fedalarla geçen parti beraberlikle sonuçlandı.

Rus Vladimir Kramnik'in beyazlarla oynadığı karşılaşmada, Carlsen ile berabere kaldı. Bu sonuçla, Aronian'ın da kaybetmesinin ardından Carlsen, turnuvada tek başına lider oldu.

Turnuvada mağlup olduğu 3 oyunu da zamandan kaybeden Ukraynalı Vasily İvançuk, ilk galibiyetini aldı. İvançuk, beyazlarla oynadığı partide Azerbaycanlı Teymur Recepov'u yaklaşık 7 saat süren bir mücadelenin ardından yendi.

Turnuvanın en heyecanlı oyunu olan Svidler ile Grisçuk arasındaki Şah Hint Savunması'nda c5'li Samisch Varyantı'nın oynandığı partiye Grisçuk'un 12...Axc4 ile açılışta yaptığı at fedası damgasını vurdu.

Turnuvanın resmi internet sitesinde oyunları yorumlayan İngiliz Uluslararası Usta Lawrence Trent'in konuğu İngiliz Büyük Usta Mathew Sadler, 12. hamlede siyahlar için bilinen devam yolunun 12...Aeg4 olduğunu ve oyunların 13.Fxg4 Axg4 14.Vxg4 exd5 15.f5 d4 16.Ad5 dxe3 hamleleriyle devam ettiğini söyledi.

Grisçuk'un 12. hamledeki yeniliğinden sonra iki oyuncunun karşılıklı olarak piyon fedaları yapmalarının ardından, Svidler'in 17. hamlede vezirini feda etmesiyle daha da heyecanlı bir hal alan oyun, uzun bir süre Grisçuk'un vezir ve kalesine karşılık Svidler'in 1 fil, 1 at ve 2 kalesinin olduğu ilginç bir alet dengesizliğine sahne oldu. Bilgisayar analizleri Svidler'in, 34. hamlede h4 yerine 34.Kd1 oynayarak alet avantajına karşın şahının açıkta bulunduğu bu karışık durumda üstünlüğünü sürdürebileceğini gösterdi.

Oyundan sonra Trent'in konuğu olan Grisçuk, partide at fedasından itibaren Svidler'in vezir fedasına kadar yapılan tüm hamlelerin ev hazırlığının bir parçası olduğunu söyledi. Grisçuk, Svidler'in vezir fedasının bu pozisyonda gözden kaçırdığı tek hamle olduğunu kaydetti.

Gelfand'ın Vezir Gambiti'nde Ff4'lü varyantı oynadığı karşılaşma uzun bir süre eşit bir şekilde devam ederken, Aronian'ın yaptığı hatalı 25...Kxd4 hamlesini değerlendirmesini bilen Gelfand, her iki tarafın da ikişer kalesinin bulunduğu oyun sonunu kazandı. Maçı yorumlayan satranç otoriteleri Aronian'ın 26.Fxe6 Ff7 27.Fxf5 Fc4 hamlelerinden sonra Gelfand'ın 28.e6 oynayarak piyon üstün durumda kalabileceğini gözden kaçırdığını ifade etti. Aronian'ın oyundan sonra düzenlenen basın toplantısına katılmadığı görüldü.

Carlsen'e karşı Katalan Açılışını oynadığı oyunda Kramnik, uzun bir süre inisiyatifi elde tuttu ve bir ara iki piyon öne geçti. Ancak Carlsen'in dikkatli savunmasını aşmayı başaramayan Kramnik beraberlikle yetinmek zorunda kaldı.

Günün en uzun süren karşılaşmasında, İvançuk'un Vezir Gambiti açılışına karşı Lasker Savunması yapan Recepov'un oyunda pasif bir strateji izlediği görüldü. Recepov'un pasif stratejisinden ve kendi piyonlarının merkeze hakim konumundan yararlanan İvançuk, oyunda sürekli bir inisiyatif elde etti. İvançuk, yaptığı dikkatli hamlelerle alan avantajını ele geçirdikten sonra ikişer kalenin bulunduğu uzun bir oyun sonunun ardından Recepov'u yendi.

Turnuvada 9. turun ardından puan durumu şöyle:

1 Carlsen (6 puan), 2 Aronian (5,5 pun), 3 Kramnik (5 puan), 4-5 Grisçuk, Gelfand (4,5 puan), 6 Svidler (4 puan), 7 İvançuk 3,5 puan, 8 Recepov, 3 puan.

Oyuncuların dinlenmesi amacıyla bugün ara verilecek turnuvada 10. tur 27 Mart Çarşamba günü başlayacak.

Kategoriler

Toplum Spor