Ramazan Akyürek'i terfi ettirdiler

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Hrant Dink soruşturması kapsamında devamlı gündeme gelen Ramazan Akyürek’i terfi ettirdi. Geçtiğimiz gün (31 Ocak Salı)Hrant’ın Arkadaşları düzenledikleri basın açıklamasında, Ramazan Akyürek’i Trabzon ile İstanbul arasındaki istihbarat alışverişinin yapılmamış olmasından sorumlu tuttuklarını belirtmişlerdi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Hrant Dink soruşturması kapsamında birçok defa gündeme gelen isim Ramazan Akyürek’i terfi ettirdi. 31 Ocak Salı günü Hrant’ın Arkadaşları tarafından düzenlenen basın açıklamasında Ramazan Akyürek’in Hrant Dink cinayetindeki rolünü ortaya koymuşlardı. Açıklamada Trabzon ile İstanbul arasındaki istihbarat alışverişinin yapılmamış olmasından sorumlu olduğu belirtilmişti.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında gerçekleştirdiği atama operasyonunda, Hrant Dink soruşturması kapsamında tartışılan isim olan Ramazan Akyürek, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı oldu.

Emniyet kulislerinde uzun süredir beklenen sözkonusu değişiklikler çerçevesinde öne çıkan isim, halen Emniyet Genel Müdürlüğü Strateji Daire Başkanlığı’nı yürüten Ramazan Akyürek oldu. Ramazan Akyürek, Daire Başkanlığı’ndan Teftiş Kurulu Başkanlığı’na terfi etti.

Akyürek ne ifade ediyor

31 Ocak Salı günü yaptıkları basın açıklamasında, Hrant Dink cinayetindeki kasıtlı ihmal örneklerini sıralayan Hrant’ın Arkadaşları Ramazan Akyürek’e de değinmişlerdi. Hrant Dink’in öldürüleceği istihbaratı geldiğinde Trabzon Emniyet Müdürlüğünü yapmakta olan Ramazan Akyürek’le ilgili açıklamada şunlar söylenmişti:

“Ve Ramazan Akyürek. Erhan Tuncel bir bombalama eylemi suçlusuyken kurtarılıp polis muhbiri yapıldığında Trabzon Emniyet Müdürü’ydü. Bu kanunsuz işlemden sorumluydu. Hrant’ın öldürüleceği bilgisi geldiğinde de oradaydı. Hrant öldürülürken ve sonrasında da Emniyet’in tâ tepesinde, İstihbarat Daire Başkanı’ydı. Trabzon ile İstanbul arasındaki istihbarat alışverişi ve bunu izlemesi gereken işbirliğinin yapılmamış oluşundan sorumludur. Emniyet İstihbarat’ın mahkemeye vermediği her bilgiden, Erhan Tuncel’i kollamaya yönelik bütün işlemlerden sorumludur. Mahkemeye iletilen birtakım bilgilerin gizli kalmasından, avukatların ve kamuoyunun bunları öğrenip üstüne gidemeyişinden sorumludur. Sorgulanmadı, yargılanmadı. İki-üç yıl boyunca adı en çok anılan adamdı. Başbakan acaba bir gün çağırıp, “Gel bakalım Ramazan Bey, neler diyor bunlar, sen bana aslını anlat,” dedi mi? Dese, Ramazan Bey ne anlatacaktı acaba?”

Açıklamada, mahkemeye iletilmeyen ve gizli kalan bilgilere örnek olarak şuna da değinilmişti:

“Hrant öldürüldükten sonra ortaya çıktı ki, Trabzon Emniyeti, cinayet davası kod adlı müsamerede yargılanıp bazısı beraat eden birtakım kişilerin telefonlarını dinlemiş, hattâ onları takip etmiş. Mahkeme bu kayıtları istediğinde önce “biz dinlemedik” dediler. Emniyet’in tepesine soruldu, onlar da, “hayır, Trabzon dinledi” dedi. Yalan ortaya çıkınca, bu defa “kayıtları sildik” dediler. Ulaşılabilen kayıtlarda da tahrifat yaptılar. Meselâ, bizzat sanıkların mahkemede itiraf ettiği, “7.65 mermi lâzım” mesajını sakladılar. Meselâ, 3 dakikalık telefon görüşmesinin yalnız 1.5 dakikalık kısmını gönderdiler.”

Bu atamayla Akyürek, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar’a teşkilat işleyiş şemasında doğrudan bağlarak genel müdür yardımcısına denk bir makam sahibi oldu.