Hammarberg'den Türkiye'ye vicdani ret çağrısı

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Thomas Hammarberg, 'vicdani ret hakkına bütün Avrupa'da saygı gösterilmesi' gerektiğini hatırlattı.Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan gibi ülkelerdeki mahkumiyetleri hatırlatan Hammarberg, gerekli yasal düzenlemeleri yapma çağrısında bulundu.

 

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Hammarberg yayınladığı son raporda, insanların farklı din ve inançları yüzünden askerlik hizmeti yapamaması nedeniyle mahkum olmamalarını gerektiğini vurguladı. 
 
Avrupa Konseyi'nin 15 ülkesinde zorunlu askerlik hizmetinin geçerli olduğu ifade edilen raporda, yine 7 ülkede 'vicdani red' hakkını kullanmak isteyen bazı kişilerin cezaevine atıldığı kaydedildi.
 
İnsan Hakları temsilcisi Hammarberg, vicdani red verenlere askerlik hizmeti yerine kamu hizmeti gibi başka seçenekler sunulması tavsiyesinde bulundu. 
 
Avrupa'nın çoğu ülkesinde bu seçeneğin geçerli olduğunu belirten Thomas Hammarbeg, özellikle Ermenistan, Azerbaycanve Türkiye'de bu uygulamanın olmamasını eleştirdi. Bu ülkelerin mahkumiyet kararlarına dikkat çeken İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammerberg, ilgili ülkelerin gerekli yasal değişiklikleri yapmasının gerekliliğine vurgu yaptı. 

Etiketler

Thomas Hammarberg