Kato dağında operasyon değil, cenaze töreni vardı

14 yıl önce Belçika’da ölen Süryani Cemil Yaramış’ın cenazesi, vasiyeti üzerine Kato dağında defnedildi. Yaramış’ın yaşadığı Cevizağacı köyü, yaklaşık 25 önce, çatışmalar nedeniyle boşaltılmıştı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı, Süryanilerin yaşadığı Cevizağacı köyünden yıllar önce çatışmalar nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Cemil Yaramış, Belçika’da 14 yıl önce yaşamını yitirdi. Ölmeden önce cenazesinin Kato dağında toprağa verilmesini isteyen Yaramış’ın bu vasiyeti, bölgedeki çatışmalar nedeniyle yerine getirilemedi.

‘Çözüm süreci’ ve silahların susmasının ardından Yaramış’ın cenazesi, Belçika’daki mezarından alınıp, getirildiği Kato dağında Süryani âdetlerine göre toprağa verildi.

Beytüşşebap’ın Kato dağında bulunan ve Süryanilerin yaşadığı Cevizağacı köyü, yaklaşık 25 önce, boşaltılmıştı. Boşaltılan köyde yaşayanların büyük bölümü Avrupa ülkelerine yerleşti. Cevizağacı köyünden Belçika’ya yerleşen Cemil Yaramış, 14 yıl önce, yakalandığı bir hastalık nedeniyle 39 yaşında öldü. Yaramış, cenazesinin terk etmek zorunda kaldığı köyünün bulunduğu Kato dağına gömülmesini vasiyet etti.

Ancak bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle Yaramış’ın cenazesi Beytüşşebap’a getirilemeyince Belçika’da toprağa verildi. Türkiye ‘de yaşanan ‘çözüm süreci’ ve bölgede silahların susup, PKK’lıların geri çekilmeye başlaması üzerine, yakınları Yaramış’ın vasiyetini yerine getirip cenazesinin Kato dağında toprağa verilmesini kararlaştırdı.

Yaramış’ın cenazesini, oğlu Şenol Yaramış ile bazı yakınları Belçika’dan uçakla Türkiye’ye getirdi. Beytüşşebap’a getirilen Yaramış için vasiyet ettiği Kato dağında ikinci bir cenaze töreni düzenlendi.

Kato dağı eteklerine kadar araçla götürülen Yaramış’ın cenazesi daha sonra omuzlarda taşınıp, gömüleceği yere götürüldü. Yaramış için Kato dağında düzenlenen cenaze törene Beytüşşebap Belediye Başkanı BDP’li Yusuf Temel, BDP İlçe Başkanı Abdulkerim Ataman, Mardin’in Midyat lçesinde görev yapan Süryani papaz İshak Ergun ile yaklaşık 40 kişi katıldı. Yaramış, Kato dağında dualar eşliğinde vasiyet ettiği yerde toprağa verildi.

İsteği 14 yıl aradan sonra yerine getirilen Cemil Yaramış’ın oğlu Şenol Yaramış, babasının vasiyetini yerine getirdikleri için mutlu olduğunu söyledi. Yaramış, “Babam rahatsızlığı nedeniyle 14 önce vefat etti. Ölmeden önce terk etmek zorunda kaldığı Kato dağına gömülmesini vasiyet etmişti. Ancak biz vasiyeti bugüne kadar yerine getirememiştik. Şimdi bölgeye huzurun gelmesi nedeniyle cenazesini getirip vasiyet ettiği yerde toprağa verdik. Burada bize yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi. (EE)

 (DHA)