Bratsch’la bir kez daha

Çingene, Ermeni, Türk, Yunan ve Kürt melodilerini yorumlayan müzik grubu Bratsch, 4 Şubat’ta İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde bir konser verecek. Aynı tarihte Aya İrini Müzesi'nde konser vermek üzere davet edilen grubun bu konseri mekanın restorasyon sürecine girmesi sebebiyle organizatör tarafından Maçka Mustafa Kemal Amfisi'ne alınmıştı.


Farklı müzik türlerini ustaca kurgulayıp yorumlayan Bratsch, 4 Şubat’ta sahne alacak. 1972 yılında Dan Gharibian (gitar ve vokal) ve Bruno Girard (keman) tarafından kurulan Bratsch daha sonra Pierre Jacquet (bas gitar), Nano Peylet (clarinet) ve François Castiello’nun (akordiyon) katılımıyla, deneysel caz, Doğu Avrupa çingene müziği ve özellikle Django Reinhardt tarafından bulunan Manouche caz gibi çeşitli disiplinlerden gelen  müzisyenler için bir buluşma noktası oldu. Bu kimyayı kendine has üslubuyla icra eden Bratsch, repertuvarının önemli bir kısmını kendi bestelerinden oluşturmuş ve kurmaca folklorüyle Karadeniz’den Atlantik’e uzanan bir bölgeye hitap ediyor.

Bratsch, Moskova’dan Los Angeles’a, İstanbul’dan Montreal’e, Kazablanka’dan Atina’ya Berlin, Helsinki, Budapeşte, Londra veya Gazze’ye kadar birçok şehrin müzikseverleriyle buluştu. 2010 yılında piyasaya çıkan albümleri “Urban Bratsch” süresince esinlendikleri bu şehirlere Bratsch müziğini götürerek müziği bu noktalarda kutlamak isteyen grup geçtiğimiz güz döneminden beri bu parçaları seslendiriyor.

Kategoriler

Kültür Sanat Müzik