'Uğursuz bir isim' küçük düşürücü değil

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Ergenekon sanığı Veli Küçük’e ‘uğursuz’ dediği gerekçesiyle Hrant Dink’in eski avukatı Erdal Doğan’a verdiği tazminat cezasını geri çekti. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi daha önce 'uğursuz'u hakaret kabul ederek Doğan'ı tazminata mahkum etmişti.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi daha önceden verdiği tazminat kararını şimdi bozdu. Hrant Dink'in eski avukatı Erdal Doğan hakkında, katıldığı televizyon programında kendisi için “uğursuz bir isim” ifadesini kullandığı Veli Küçük tarafından dava açılmıştı.

Yerel mahkemelerin reddettiği davayı Küçük'ün avukatları temyiz ederek Yargıtay 4. Hukuk Dairesine taşımıştı. O dönem Erdal Doğan'ı tazminata mahkum eden daire, “uğursuz bir isim” tabirini hakaret saymıştı. Ardından Doğan'ın avukatı Yargıtay'a dilekçe sunmuş ve kararın bozulması talebinde bulunmuştu.

Yargıtay bu sefer önceki tazminat cezası ve “uğursuz bir isim” ifadesinin hakaret olduğu gerekçesinden vazgeçerek kararı bozdu. Yeni kararın gerekçesi şu şekilde verildi: “Kararın gerekçesinde “Davaya konu yayınların bütünü itibariyle davalının kamuoyunda geniş yer tutan Hrant Dink cinayetiyle ilgili görüşlerini ve değer yargılarını bildirdiği görülmektedir. Konuyla ifade arasında düşünsel bağlılık anlamında salt ‘uğursuz bir isim’ şeklindeki kullanım biçimi küçük düşürücü nitelikte sayılamaz. Böylesi bir kullanım belki meslek etiği açısından olumsuz olarak değerlendirilebilir fakat hukuka aykırılık anlamında kişilik haklarının ihlali olarak kabul edilemez.” (vE)