Kışanak'tan TSK'ya yanıt

Uludere (Roboski) Heron görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından Başbakan'a 'Üç paşayı güdemiyorsun' diyen Gültan Kışanak hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Kışanak, Genelkurmay'ın hakkındaki suç duyurusuna yanıt verdi: 'Sorumlular yargılansın, ben de bu suçu işlediğimi kabul edip cezama razı olacağım'.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, partisinin son grup toplantısında Uludere (Roboski) katliamına değinerek, Başbakan Erdoğan'a yönelik 'Üç paşayı güdemiyorsun, halkı kandırarak güdeceğini zannediyorsun' ifadesinde bulunmuştu. Kışanak'ın bu sözlerini 'esefle karşıladıklarını' belirten Genelkurmay Başkanlığı suç duyurusunda bulundu.

Kışanak TSK'nın suç duyurusuna, 'Bu katliamın sorumluları ortaya çıkartılıp ‘katliamcı’ olarak yargılansın, ben de bu suçu işlediğimi kabul edip cezama razı olacağım' diyerek karşılık verdi.

Gültan Kışanak ifadelerinin Başbakan'a yönelik olduğu ve hakaret içermediğini vurgularken, kamu vicdanının da bu sözleri hakaret olarak yorumlamayacağını savunuyor.

Kışanak: 'Benim Başbakan’a hitaben söylediğim sözler hakaret içermiyor. Başbakan’ın ’üç koyunu güdemiyor’ diyerek halkı koyun yerine koyması suç olmuyor da Başbakan’ın idaresi altında, onun direktifleri ile hakaret eden askeri yetkililerle ilgili bir söz niye hakaret oluyor. Ben orada herhangi bir şahsı kastetmedim. Uludere katliamıyla ilgili bir değerlendirme yaptım' dedi ve “Başbakan’ı ‘istihbarat vardı vurduk’ diyerek yanıltanlar kimse, ortaya çıksın ya da bu işi birlikte tezgahladılarsa onu söylesinler. Bu katliamın sorumluları kimse ortaya çıksın, onlar ‘katliamcı’ olarak yargılansın, ben de o zaman bu suçu kabul edip cezama razı olacağım' diye konuştu. (vE)

 

Kategoriler

Güncel Türkiye Gündem