Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’ndan çağrı

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu proje geliştirme atölyesi, 10. Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali kapsamında, 8-10 Temmuz 2013 tarihleri arasında, Yerevan’da gerçekleşecek.

 

                                                 

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu proje geliştirme atölyesi,  10. Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali kapsamında, 8-10 Temmuz 2013 tarihleri arasında, Yerevan’da gerçekleşecek. Platform, Türkiye’den, Ermenistan’dan ve diasporadan katılımcılara açık olacak ortak yapım projeleri için çağrı yapıyor.

Eğitimler, sunumlar, birebir toplantılar ve proje sunumlarından oluşacak atölye çalışmasına 10 proje davet edilecek. 31 Mayıs 2013 tarihine kadar başvurulabilecek projeler bir jüri tarafından değerlendirilecek ve aralarından bir proje 10 bin dolar ile ödüllendirilecek. Başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.cinemaplatform.org adresinden ulaşılabilir. Atölyeye Türkiye’den katılacak projelerden birer kişinin ulaşım ve konaklama masraflarının DAB tarafından karşılanacağı duyuruldu.

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu

Ermenistan ve Türkiye’den sinemacıların ortak üretimlerini ve ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu 2008 yılında İstanbul Anadolu Kültür ve Erivan Altın Kayısı Film Festivali’nin girişimiyle kuruldu ve 2009 yılında Platform’un kuruluşu ilan edildi. Platform, kuruluşundan bu yana 11 filmin üretimine destek sundu.

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, Yerevan atölyesi, DAB programının bir parçası olarak Avrupa Birliği, Eastern Partnership Culture Programme ‘ın desteği ile, GOLDEN APRICOT Fund for Cinema Development ve Anadolu Kültür tarafından organize ediliyor. Programa ayrıca INTERNEWS (Ukraine), Cinema Art Centre Prometheus (Georgia), ve INTERNEWS (Armenia) ortak olarak katılıyor. DAB 2012-2014 arası film sektörü profesyonelleri için atölye serileri, eğitimler ile bir ilişki ağı örmeyi hedefliyor. (ZE/LB)