HSYK Eryılmaz ve Usta hakkında inceleme başlattı

HSYK, Hrant Dink cinayeti davasını karara bağlayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz ve davanın savcısı Hikmet Usta hakkında inceleme başlatılması talebini kabul etti. Savcılarla ilgili basında çıkan haberler ihbar kabul edilmişti. Dava dosyasıyla ilgili kapsamlı bir incelemenin yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor.

 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta hakkında, basında çıkan; “Dink davası Hakimi: ’Örgüt yok diyemem, ama’...”, “Örgüt yok diyemem, ama...”, “O Hakim konuştu”, “Savcı: Örgüt için fazlasıyla delil var”, “Savcı: Örgüt de var, fazlasıyla delil de ancak mahkeme bunları incelemedi”, “Dink davasında skandal”, “Unutkanlığın böylesi” başlıklı haberler ile diğer çeşitli basın ve yayın organlarında çıkan haberlerin ihbar kabul edilmesi nedeniyle HSYK inceleme başlatmıştı.

HSYK incelemesi

Kurul Başkanı olan Ergin, hafta başında verdiği kararla, müfettiş görevlendirilmesi iznini verdi. HSYK, bunun üzerine 2 müfettişi dosyayı ve açıklamaları incelemekle görevlendirdi.

İncelenecek konular arasında, sanıklardan Coşkun İğci hakkında karar verilmemesi, savcı Usta’nın, bazı delillerin incelenmediği iddiası gibi konuların da bulunması, dosyaya yönelik kapsamlı bir araştırma yapılacağı beklentisine yol açtı.

Esasa yönelik bu incelemelerin yanısıra, izin almadan çok sayıda kanala açıklama yapan Eryılmaz’ın bu tavrı ve sözleri, Usta’nın iddiaları ve varsa yaptığı açıklamalar da incelenecek.

Usta 7 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis istemişti.

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı Hikmet Usta, dava kapsamında verdiği mütalaasında cinayetin Ergenekon’un son suikastı olduğunu öne sürmüş ve 7 sanık hakkında ağırlatırılmış müebbet hapis cezası istemişti.

HSYK, İstanbul Cumhuriyet Savcıları Mehmet Berk ve Cihan Kansız hakkında da inceleme başlattı. Savcılar hakkında dava dosyalarına koydukları özel içerikli telefon görüşme kayıtları nedeniyle işlem yapılıyor.

Ergenekon savcısına inceleme

HSYK, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız hakkında baktığı bir dosyada savcının imha etmesi gereken telefon görüşmelerinin bulunması nedeniyle inceleme başlattı. HSYK, Savcı Kansız’ın Oda TV soruşturmasında, tutuklu sanık Nedim Şener ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ses kayıtlarını iddianameye koymasını özel hayatın gizliliğini ihlal kabul etti. Savcı Kansız hakkında incelemenin CHP’li Atilla Kart’ın yaptığı suç duyurusuna üzerine başlatılmasına karar verildi.

Şike ve Balyoz savcısı

Şike soruşturmasını yürüten savcı Berk, Balyoz soruşturmasını da yürütmüş fakat dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ancak tarafından görevden alınmıştı. Savcı Berk'in ismi eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın yazdığı “Haliçte Yaşayan Simonlar” adlı kitapta da geçiyor. Berk adının kitapta geçmesiyle gündeme gelen “İddiaların biri ispatlansın, o gün istifa ederim” diyerek Avcı’ya 100 bin TL’lik tazminat davası açmıştı. Kısa süre önce sonuçlanan davada Avcı savcı Berk’e 20 bin TL’lik tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Şike davası

HSYK, şike davasının dosyasında, dosya ile ilgisi olmayan kişiler hakkında, özel hayat kapsamında kalan konuşmalara yer veren, bu konuşmaları imha etmeyip dosyaya koyan Savcı Mehmet Berk hakkında da inceleme başlattı. AKP milletvekili ve eski futbolcu Hakan Şükür’ün Berk hakkındaki suç duyurusunun etkili olduğu öğrenildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın Şükür'e yönelik hakaretler içeren telefon görüşmeleri, şike davasının ek klasörlerinde yer almıştı. Aynı klasörlerde şarkıcı Demet Akalın ile ilgili yapılan telefon konuşmaları da yer alıyordu.

Ergenekon ve Oda TV savcısı

Zekeriya Öz’ün İstanbul Başsavcıvekili olarak atanmasının ardından, DHKP-C ve Şile kazıları gibi önemli soruşturmaları yürütecek olan savcı Cihan Kansız, Ergenekon savcısı olarak atanmıştı. Son olarak eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ifadesini alan savcı Kansız, Başbuğ’u darbeye teşebbüs ve terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk etmişti. Cihan Kansız’ın yürüttüğü önemli dosyalar arasında OdaTv soruşturması ve adil yargılamayı etkileme soruşturması bulunuyor. (vE)