Kürtçe ve Ermenice rock yapacaklar

Ermenistan’ın ünlü rock gruplarından Bambir, 2 Aralık Cuma akşamı İstanbul’da müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Geçtiğimiz yıl 6 Aralık’ta, Uluslararası Af Örgütü’nün düzenlediği ‘insan haklarına destek’ etkinlikleri kapsamında Bajar grubuyla birlikte Babylon’da sahne alan Bambir, yine Bajar’la ama bu kez Garajistanbul sahnesinde buluşacak dinleyiciyle.

Adını Güney Kafkasya’nın eski çağ müzisyenlerinden alan Bambir, geleneksel müziklere dayanan bir klasik rock grubu. İki yıl üst üste Ermenistan Ulusal Müzik Ödülü’nü kazanan grup, şaşırtıcı sahne performansları, etkileyici ve ilginç müzik repertuvarlarıyla, kendine has müziğini ortaya koyuyor. Repertuvarı Ermenice ve İngilizce şarkılardan oluşan Bambir’in şarkılarına evrensellik, aşk ve insanlık yön veriyor.

Konser hazırlıkları sürerken, grubun gitaristi ve solisti Nareg Parseğyan’la görüştük.

Parseğyan ikinci kez aynı sahneyi paylaşacakları Bajar grubuyla ortak çalışmaları için “Bu artık bir gelenek haline geldi” diyor. Parseğyan, geçen yıl da iki konser verdikleri İstanbul’dan çok etkilendiklerini, bu şehrin belleklerinde özel bir iz bıraktığını söylüyor.

Bajar’ın, “müziğiyle, şarkı sözleriyle, Kürtçe ve Türkçe eserleriyle, Türkiye’nin en önemli müzik gruplarından biri” olduğunu söyleyen Parseğyan, Bambir’in Batı’ya doğru açıldığını belirtiyor: “Bu doğrultudaki duraklardan ilki İstanbul. Daha sonra Fransa ve İrlanda’da konserlerimiz olacak.” Çalışmalarını tamamladıkları albümlerinin önümüzdeki yıl çıkacağını söyleyen Parseğyan, Türkiye’de konserler vermeye devam edeceklerini sözlerine ekliyor.

Bambir’in aynı sahneyi paylaşacağı Bajar, göç hareketleri ile farklı kültürlerin buluşma noktası haline gelen ve melezleşen metropol kültürünün müzikal dilini Kürtçe-Türkçe bestelerle oluşturmaya çalışan bir proje. Ortadoğu’daki makamsal müzik geleneğini Rock formlarıyla buluşturan grup, güftelerdeki tema çeşitliliğiyle gündelik hayatımızın ihmal edilen meselelerini dillendiriyor.

Kategoriler

Kültür Sanat Müzik