'Statüko' Hrant Dink cinayetinden memnun

'Statüko' isimli derginin Genel Koordinatörü Okan Baş yazısında, Hrant Dink cinayeti için Samast'a övgüler yer alıyor. Samsun'da 2 ayda bir yayınlanan dergide, Hrant Dink'in 'katlinin vacip'(!) olduğu gibi ifadelerin yanı sıra, 'Hepimiz Ermeniyiz' diyenlere yönelik tehditler de yer alıyor.

Hrant Dink cinayetinin gerçek faillerinin yargılanmadığı 5 yıllık sürecin ardından, yoğun tepkiler gelmiş ve 19 Ocak'ta 10 binlerin katılımıyla protesto yürüyüşü gerçekleşmişti. Bu büyük tepkiden birkaç gün sonra 'Hepimiz Ermeniyiz' tartışması 5 yıl önce olduğu gibi tekrar gündeme gelmişti. Bugünse bu durumun ötesinde, Hrant Dink'i ölüme mahkum eden zihniyet dünyasının yeni tezahürleri artarak devam ediyor.

GAZETECİLER.com'un bugün (7 Şubat Salı) yer alan, 'Bu yazı okuyanın kanını dondurur!' başlıklı özel habere göre; Statüko isimli dergide Okan Baş imzasıyla çıkan yazıda 'Ogün Samast'ın Hrant Dink'i öldürmesi yere göğe sığdırılamadı. Haberde, 'Genel Koordinatör ünvanına sahip olan Baş'ın bu çirkin yazısının yer aldığı dergi Samsun'da' basılıp dağıtıldığı bildiriliyor.

Haber şu şekilde devam ediyor:

Hatırlanacağı gibi Ogün Samast cinayetten 36 saat sonra Samsun'da yakalanmış ve ilk sorgusu (Türk bayraklı pozu da) burada yapılmıştı.

Karadeniz gençliğini zehirleyen dergideki yazı inanılmaz ifadeler içeriyor. Hrant Dink'in 'katlinin vacip' olduğunu yazmaktan çekinmeyen Okan Baş, Ogün Samast'ı kahramanlaştırıyor. Yazının finali ise 'Hepimiz Ermeniyiz' diyerek yürüyüş yapanlara yönelik tehditkar satırlar içeriyor.

İşte akıllara zarar o yazıdan bölümler;

'Bu anti sempatinin nedeni nedir? Adı Türkiye olan bir devletin, Milli ve manevi değerlerini korumaya çalışan vatandaşları, hangi sebepten dolayı bu kadar acımasızca tavırlarla karşılaşabilir?

O ADAMIN ÖLMESİ MÜSTEHAPTI

Malum en son Ogün Samast gibi gürbüz bir genç, işi 'Türk'ün kanı pistir' demeye getiren Hrant denen herifi vurduğu için ağır bir cezayla karşı karşıya kaldı.

Kötü mü yaptı yani?

Bana göre bu milletin geneline ağır hakaretler yağdıran adamın ölmesi zaten müstehaptır.

Devlet yapması gereken işi yapmıyorsa 'Türk'ün kanı pistir' diyen ecnebiye göz yumuyorsa, Ermenilere yaranacağım derken, Milliyetçilik ilkesini düpedüz çiğniyorsa, kimse kusura bakmasın bu noktada Millet devreye girer ve bu adamı yargılamanın hiçbir anlamı yoktur.

HADDİNİZİ BİLİN

Anlam veremediğim noktalardan biri de Türk kökenli vatandaşların 'Hepimiz Ermeniyiz' türküsüyle sokaklarda provakatörlük yapmaları.

(...)Eğer hepimiz Ermeniyiz diyerek tahrik propagandaları yapmaya devam edecekseniz, Ermenistan orda arkadaş, orası ulus devleti buyurun gidin...

Burası Türkiye...

Haddinizi bilin!

(vE)