Dumlupınar Üniversitesi'nde 'Ermenistan arması' tartışması

Dumlupınar Üniversitesi'ndeki heykellerin Ermenistan arması olduğu ve kaldırıldığı yönündeki iddialar, CHP'li vekili harekete geçirdi.

 

İnternethaber sitesindeki habere göre CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e, Dumlupınar Üniversitesi yerleşkesinin girişinde bulunan mermer bloktan yontulmuş 'Aslan ve Kartal' heykelinin 'Ermenistan'ın devlet arması' olduğunu ileri süren bir kişinin 'ihbar' mektubu üzerine yerinden sökülerek depoya atılıp atılmadığını sordu.
 
CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, TBMM Başkanlığı'na, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Ekşi, şu soruları yöneltti:
 

Bu soruların yanıtını istedi

 
'Halen Gazi Üniversitesinde öğretim görevlisi olan 'Anıtlar Heykeltıraşı' unvanına sahip Gagauz (Gargauz) Türkleri kökenli Türk vatandaşı Atanas Karaçoban tarafından yapılan ve Kütahya'daki Dumlupınar Üniversitesi yerleşkesinin girişinde bulunan mermer bloktan yontulmuş 'Aslan ve Kartal' heykelinin 'Ermenistan'ın devlet arması' olduğunu ileri süren bir kişinin 'ihbar' mektubu üzerine Dumlupınar Üniversitesi Yönetim Kurulunun 11 Ocak 2012 tarihinde 'oy çokluğu' ile aldığı karar sonucu, yerinden sökülerek depoya atıldığı doğru mudur?
 
Bir zamanlar Tekel kibrit kutularının üzerindeki motiflerde 'Stalin portresi' arayan paranoid bakış açısıyla bu karar gerisindeki bakış açısı arasında paralellik yok mudur?
 
Bakanlığınız ve Dumlupınar Üniversitesi yöneticileri- heykeltıraş Atanas Karaçoban'ın aynı üniversite yerleşkesinde İstiklal Savaşımızı simgeleyen Kurtuluş Heykeline ilaveten Rektörlük binası önündeki Atatürk Anıtını, Atatürk'ün silah arkadaşlarından Asım Gündüz'ün heykelini ve daha pek çok tanınmış kişinin heykellerini yapan, tanınmış ve önemli bir sanatçı olduğunun bilincinde midir?
 
Bakanlığınız, 'Aslan ve Kartal' heykelinin anlamını açıklayan sanatçının, 'Geleceğin teminatı olan Türk Gençlerini vatanın bölünmezliği ve milletin birliği yönünde motive etmeyi amaçladığını' söylediğinden haberdar mıdır? Keza sanatçı Karaçoban'a göre heykeldeki 'aslan'ın yeni öğrencilere 'Buraya hoş geldiniz Aslan evlatlarımız' mesajı verdiğini, kartalın da mezun olup gidenlere 'Edindiğiniz bilgi ve becerileri vatanın dört bir yanına taşımak için buradan gökyüzüne uçun ve olabildiğince yükselin' anlamına geldiğini Bakanlığınız bilmekte midir?
 
Dumlupınar Üniversitesi'nde depoya atılan heykelle ilgili telif hakkı sanatçı Karaçoban'a mı yoksa Dumlupınar Üniversitesi'ne mi aittir?'