Ayine izin çıktı yüzbinler Sümela’ya koştu

Sümela Manastırı’nın kapsamlı restorasyon ve rölöve çalışması için Kürtür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan projeler tamamlanmak üzere

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Altındere Vadisi’nde Karadağ’ın eteğine kayalar oyularak inşa edilmiş Sümela Manastırı’nın dünyanın en önemli kültür miraslarından biri olduğunu dile getirdi. Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken manastırı geçen yıl 300 bin kişinin ziyaret ettiğini ifade eden Kansız, bu yıl rakamın 600 bini bulacağının tahmin edildiğini söyledi.

Ziyaretçi sayısının artmasında yılda bir kez ayin izni verilmesi ve yolların yapılmasının etkili olduğunu ifade eden Kansız, daha önce de restore edilen yapının yeniden ele alınarak kapsamlı restorasyon için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinesinde projeler hazırlandığını anlattı.

‘Dünyanın en önemli yerlerinden’

Kansız, projelerin bitme aşamasına geldiğine işaret ederek, “Yapının çevre ve iç düzenlemesi, freskler, diğer tarihi unsurlar ile restorasyon yapılması gereken mekânlara ait projelerin çizimi bitme aşamasında. Projeler, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nca onaylandıktan sonra yapım aşamasına geçilecek. Bu işlem sonrası Sümela Manastırı’nın ziyarete kapalı birkaç alanı da ziyarete açılacak. Sümela Manastırı dünyada ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden biri” dedi.

‘5 milyon lira bütçe ayrıldı’

Projelerin onaylanmasının ardından ihaleye çıkacaklarını belirten Kansız, restorasyonda sadece fresklerle ilgili değil, yapısal eksiklikler, çatı ve sağlamlaştırma gibi tüm yapının gözden geçirileceğini dile getirdi. Kansız, restorasyonun UNESCO tarafından değil, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yapılacağını vurgulayarak, “Bitme aşamasındaki projelerimizde Sümela ile ilgili ne ararsanız var. Özellikle kapalı alanların ziyarete açılması için çalışmalar yapacağız. Para sıkıntımız da yok, paramız hazır. 5 milyon lira paramız var.

Paramız Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gönderildi ve İl Özel İdaresi’nde bloke vaziyette. Projeler onaylandıktan sonra ihaleye çıkacağız. Proje bittikten sonra asıl maliyet de ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.