Onyıllar sonra Ahtamar’da ilk vaftiz yapıldı

Van Gölü’ndeki Ahtamar Adası’nda bulunan Surp Haç Kilisesi’nde bu yıl dördüncü ayin yapıldı.

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nde görevli din adamlarının katıldığı ayine, yurtiçi ve yurtdışından gelen çok sayıda kişi ilgi gösterdi.

Başepiskopos Aram Ateşyan’ın başkanlığında gerçekleşen ayin, yaklaşık 2 saat sürdü.

Ayinde konuşan rahip Zakeos Ohanyan, Ahtamar’da kutladıkları bayramın, siyasi, ekonomik, askeri ya da milli bir zafer olmadığına dikkati çekerek, kutlamanın, bir süre için kaybedilen kutsal ve dinsel değerin yeniden bulunması ve onun büyük bir anlam ifade etmesinin bir kez daha keşfedilmesi anlamı taşıdığını söyledi.

Konuşmasında, dünyada yaşanan savaşlara ve etnik çatışmalara yer veren Ohanyan, şöyle konuştu: “Tüm savaşlar, kıtlıklar, ahlaki ve kültürel yozlaşmalar, hür türlü etnik ve ırkçı çatışmalar, aslında kendinden ödün vermek istemeyen obur ve asla doymak bilmeyen bir bencilliğin insanlığa sadece yıkım getiren sonuçsuz mücadelesinden kaynaklanmaktadır. Her türlü soylu başkanlığın altında bir özverinin yattığını biliyoruz. Bir ve tek Allah imanı bu tür bir özveriyi teşvik etmeli ve içimizdeki benliğin, bencilliğin yerine, asla karşılık beklemeyen sevgiyi, fedakârlığı, adanmışlığı, paylaşım ve dayanışmayı gerçekten sağlayacak ruhani ve manevi disiplini oluşturabilmelidir.”

Ayinden sonra konuşan Başpiskopos Aram Ateşyan da 100 yıl sonra ilk kez Ahtamar Kilisesi’nde vaftiz töreni yapacaklarını anımsatarak, dedelerinin ve büyüklerinin Ermeni oluşundan dolayı bir ailenin özüne dönmeye karar verdiğini ve kimlikleri değişen ailenin vaftiz olup Ermeni kilisesinin üyesi olacağını söyledi.

Ayinde, yüz yıl aradan sonra bir ilk yaşandı. Ayinin ardından Ermenistan ve Türkiye’de yaşayan biri bebek 6 kişi, Van Gölü suyuyla vaftiz edildi.

Yaklaşık bir saat süren vaftiz töreninin ardından kilisenin avlusunda bekleyen vatandaşlarla bir araya gelen din adamları, ilahiler okudu.

Kategoriler

Güncel Gündem