MİT'çilere yakalama kararı

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın KCK soruşturmasında ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat yazıldı. Aynı kapsamda eski müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş'in de aralarında olduğu 4 kişi hakkında ise yakalama çıkarıldı.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, telefonla ifadeye çağırdığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan 'ın dün ifadeye gelmemesi üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat yazdı. Fidan, talimat gereğince Ankara'da özel yetkili Cumhuriyet savcılığında ifade verecek. 

Eski müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş'in de aralarında olduğu 4 kişi için ise savcılık, yakalama kararı çıkarılması için Nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme hakimi Mesut Özcan, savcılığın talebi üzerine 4 isim için yakalama kararı çıkardı.

Hukukçulara göre, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ''yetkisizlik'' itirazı mazeret olarak kabul edildiği için ifadesinin talimatla Ankara'da alınmasına karar verildiğini belirtti.

Hakan Fidan'ın Ankara'daki özel yetkili savcılığa gidip ifade vermemesi durumunda prosedür gereği ifadeye zorla getirilmesi yolunun izlenebilir.

Kategoriler

Güncel Türkiye Gündem