Kitap/kirk’in kapağında bu ay modern Ermeni edebiyatı var!

Kitap/kirk’in Ekim sayısı hem yarın bayiilerde olacak Agos’la ücretsiz hem de tüm içeriğiyle Agos.com.tr’de!

editörden

Merhaba,

Bu sayıya Yorgos Theotokas’ın ‘Leonis: Bir Dünyanın Merkezindeki Şehir İstanbul (1914-1922)’u ile başlıyoruz. Resmi tarih anlayışının dışında bambaşka bir dönem ve bambaşka bir ‘şehir’ hikâyesi okumak istiyorsanız, kaçırmayın. Yeraz Der Garabedyan yazdı.

‘Filozoflar çağı’ 19. yüzyılın en aykırı isimlerinden Max Stirner’in kült eseri ‘Biricik ve Mülkiyeti’ yazıldıktan 170 yıl sonra nihayet Türkçede. Anarşist literatürün en önemli yapı taşlarından biri olan ‘Biricik ve Mülikyeti’ni Gazi Bertal yazdı.

‘Kapalıçarşı Cinayeti’ son derece başarılı bir ilk roman. Esra Türkekul, bu kitabıyla Türkiyeli okura hem yeni bir polisiye hem de yeni bir kadın kahraman sunuyor. Banu Yıldıran Genç yazdı.

Şebnem İşigüzel’in son romanı ‘Venüs’, eğlenceli olduğu kadar yürek sızlatan, düşündüren, küçük bulmacalar çözdüren, çoğunlukla kadınlara dair sırlar sunan ve tam da bundan dolayı kadınlık ve insanlık durumuna eğilen, edebiyat dünyamıza unutulmaz bir karakter kazandıran  bir roman olmuş. Bürkem Cevher yazdı.      

‘Rosa Luxemburg Kitabı’ ise modern Avrupa tarihinin en büyük kadın devrimcilerinden birinin, seçme hakkı ve demokrasi sorunu, diktatörlük tartışmaları ve Ekim devrimi üzerine Lenin ile girdiği polemik yazılarından oluşuyor. 

Keyifli okumalar,

Ferda Balancar
ferda@agos.com.tr

Kategoriler

Kitap ԳԻՐՔ