19 Ocak'a katılmak suç oldu

19 Ocak'ta eylem yapanların mahkümiyet hükmü karara bağlandı ama Kemalettin Rıdvan'ı vuran polisin 4 yıldır henüz ifadesi bile alınmadı.

 

Hrant Dink’in birinci ölüm yıldönümünde, gazete önünde düzenlenen törenden sonra İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapan gruba polis müdahale etmişti. Polis, oradan geçmekte Kemalettin Rıdvan Yalın’ı tabanca ile vurmuş, 14 kişiyi de gözaltına almıştı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal ve polise mukavemet, Kamu Malına Zarar Verme suçlamasıyla 15 kişiye açılan dava karara bağlandı. İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, sanıklar Kamu Malına Zarar Verme suçundan beraat etti. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten yargılananlara ise, beraat kararı çıkmadı. Mahkeme, sanıklardan Yılmaz Savaşçıoğlu’nun beş ay hapsine, Coşkun Alsaç ve Ozan Emre Özyılmaz’ın ise beş aylık hapis cezasının 3 bin TL adli para cezasına çevrilmesine karar verildi. Yine beş ay ceza hapis cezası alan Özlem Oral ve Özgür Savaşçıoğlu için de makkûmiyet hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

19 Ocak 2008 günü Hrant Dink’in birinci ölüm yıldönümünde düzenlenen anmadan sonra İstiklal Caddesi’nde slogan atarak yürüyen gruba polis müdahale etmiş, oradan geçmekte olan 50 yaşındaki Kemalettin Rıdvan Yalın’ı tabanca ile vurmuştu. Yalın’ı vuran polis memuru Muhammed Gişi’nin yargılanmasına devam ediliyor. Dört yıldır devam eden davada, zanlı polis Muhammed Gişi’nin henüz ifadesi dahi alınamadı. 

Kategoriler

Güncel İnsan Hakları