Ermenistan Türkiye Sinema Platformu Filmlere Destek Veriyor

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu bu yıl da iki ülkenin ortak yapımlarını desteklemeyi sürdürüyor. Platformun verdiği son destekle çekilen filmler çeşitli ülkelerdeki gösterimlerin yanı sıra geçen yıl İstanbul Film Festivali'nde de seyirciyle buluşmuştu.

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu 2012'de de Ermenistan'dan ve Türkiye'den sinemacıları birlikte çalışmaya teşvik etmek üzere harekete geçti.

2010'dan bu yana iki ülkenin sinemacılarına ortak üretim için destek veren Platform bu yıl da fon sağlamayı sürdürüyor.

Türkiyeli ve Ermenistanlı sinemacıların fon çerçevesinde yapacakları filmler için herhangi bir konu ya da tür sınırlanması bulunmuyor. Fondan yararlanabilmenin tek şartı var: Filmlerin ortak yapım olması. Kısa film, belgesel ve uzun metraj projeler başvurabilecek

Biraz daha açmak gerekirse, filmlerin Ermenistan, Türkiye ya da iki ülkede birden çekilmesi ve ekiplerin de iki ülkeden sinemacılardan oluşması gerekiyor.

Platform bu yıl biri nisan ayında Uluslararası İstanbul Film Festivali'ne paralel olarak İstanbul'da, diğeri Altın Kayısı Uluslararası Film Festivali'ne paralel olarak temmuzda Erivan'da iki toplantı gerçekleştirecek.

Başvurular arasından seçilecek on proje İstanbul'da, on proje Erivan'daki toplantıda değerlendirilecek. Bu toplantılarda uluslararası jürinin değerlendirmesi sonucu seçilecek birer filme onar bin dolar destek sağlanacak.

Başvurular 19 Mart 2012'ye kadar yapılabilecek.

Platformun'un desteğiyle çekilen filmler

2007'den bu yana Erivan Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali ile İstanbul Anadolu Kültür inisiyatifiyle sürdürülen çalışmalar, 2009'da Ermenistan Türkiye Sinema Platformu adı altında birleştirildi. 2010'dan itibaren de sinemacılara ortak üretim için destek verilmeye başlandı.

2011'de, 30. Istanbul Film Festivali kapsamında Platform'un ilk beş filmi seyirciyle buluştu. Filmler daha sonra hem Türkiye'de hem dünyada pek çok yerde gösterildi

2011'de verilen destek çerçevesinde çekilen filmlerden ikisi temmuzda Erivan Altın Kayısı Film Festivali'nde ilk kez seyirciyle buluşacak: Lusin Dink'in yönettiği, Soner Alper'in yapımcılığını üstlendiği ve William Saroyan'ın 1963'te yaptığı Bitlis yolculuğundan esinlenen belgesel 'Wonderful, Very Nice' ve Adrineh Gregorian'in yönettiği, Vahe Ohanyan'in yapımcılığını üstlendiği Back to Gürün.

Platformun 2012 çağrısına ve katılma koşullarına ulaşmak için tıklayınız.

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu'nun sitesi için tıklayınız.