AKM 29 Ekim 2013'de açılıyor

İstanbul'da Taksim Meydanı'ndaki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yenilenmesi için çalışmalar başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sabancı Grubu arasında protokol imzalandı. Bakan Günay yenilenmiş AKM'nin 29 Ekim 2013'e yetiştirileceğini aktardı. Sabancı, AKM'nin yeniden yapımında sponsor olacağını açıkladı.

Bakan Günay ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Beyoğlu Atlas Pasajı'ndaki İl Kültür Müdürlüğü'nde basın açıklaması yaptı.

 

Sabancı AKM'ye sponsor olacak

AKM'nin tarihçesini anlatan ve mahkeme kararıyla durdurulan restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Günay, 'Uğurlu bir adım atmaya çalışıyoruz' dedi. AKM için basit bir tadilatla yetinilmeyeceğini, köklü bir elden geçirme işlemi yapılacağını söyleyen Bakan Günay, 'Bizim bir destek arayışımız vardı. Bir sponsorluk arayışımız vardı. Güler Sabancı'ya başvurduk. Sabancı Vakfı kültür yaşamına katkıları olan bir kuruluş. Bakanlığımıza daha önce Adana'da, Malatya'da, Maraş'ta, Kocaeli'nde Kültür Merkezi yapmışlardı. Atatürk Kültür Merkezi'ne yapım ortağı olarak katılacaklar' diye konuştu.

Bakan Günay, bu katkının karşılığı olarak bir salona Sabancı isminin verileceğini sözlerine ekledi.

Cumhuriyet tarihinin sanat ve kültür merkezi

AKM'nin yenileme çalışmalarına 30 milyon TL'lik katkı sağlayacak olan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ise 'Bakanımızdan bir teklif gelince, böyle bir teklifle ilgilenmeden duramazdık. AKM'nin hepimizin hayatında önemli yeri var. Cumhuriyet tarihimizin sanat ve kültür hayatının merkezi olan bu binanın yeni teknolojilerle donanarak, ses ve ışık düzeniyle ama eskisine sadık kalarak yeniden İstanbul sanat severleriyle buluşmasına katkımız olacağı için grubumuz adına gurur duyuyoruz' şeklinde konuştu. Sabancı ses ve ışık teknolojisini yenileyecekleri salonlardan birine Sabancı Operası adının verileceğini de sözlerine ekledi.

AKM'nin ismi değişmiyor

AKM'nin yenilendikten sonra da Atatürk Kültür Merkezi adını taşıyacağını özellikle vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yapıma karşı çıkanların dile getirdiği AKM alışveriş merkezi olacak görüşlerinin artık geride kalan bir tartışma olduğunu söyledi. Günay, Mart sonunda ihale için düğmeye basılacağını ve yapımın 2013, 29 Ekim'ine yetiştirileceğini de aktardı. Günay toplam maliyet kosununda bilgi vermesinin doğru olmayacağını ancak yeterli kaynaklarının olduğunu da sözlerine ekledi.

(DHA)

Kategoriler

Güncel Türkiye