Tahir Canan'a tahliye ümidi

Türkiye'de en uzun süre hapis yatan kişi Tahir Canan için tahliye ümidi doğdu. Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi, Av. Koluaçık'ın itirazını kabul ederek, Canan'ın 30 yıl 7 ay hapis yatma nedeni olan 12,5 yıllık cezasını ortadan kaldırdı. Koluaçık, Canan'ın yattığı süreyi göz önünde bulundurarak 'derhal tahliye edilmesi gerekir' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin en uzun süre cezaevinde kalan mahkumu Tahir Canan için en sonunda tahliye ihtimali doğdu. Tahir Canan, ağırlaştırılmış müebbet hapis dışında en fazla 38 yıl ceza verilmesine rağmen, 30 yıl 7 aydır hapisteydi.

Tahliye ümidi

1979'da 36 yıl hapse mahkum edilen Canan 1991'de şartlı tahliye ile serbest bırakılmıştı. Ancak, 1993'te 12,5 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla birlikte şartlı tahliyesi de yanan Tahir Canan 30 yıl 7 aydır hapis yatıyor.Yapılan son itirazın Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmesiyle, Canan'ın şartlı tahliyesini bozan 12,5 yıllık cezasını yatmamasına karar verildi.

Bu durumda Canan için tahliye ihtimali ortaya çıkıyor.

Tahir Canan'ın avukatı Yıldız Koluaçık, dava dosyasının Balıkesir'den Bandırma'ya geldikten sonra savcının yeni bir müddetname hazırlayacağını ve Tahir Canan'ın ne zaman tahliye olacağının bu müddetnameyle belli olacağını söyledi.

Hukuken yanlış uygulama

Canan'ın Avukatı Koluaçık cezanın infazıyla ilgili yapılan hataları hatırlatarak, 'Tahir Canan'ın önce 12,5 yıllık cezasını infaz edip üstüne 36 yılın infazını gerçekleştirmek istiyorlardı. Ancak bu hukuki olarak yanlış bir uygulamaydı. Bugün mahkemenin aldığı kararla 12,5 yıl tamamen ortadan kalktı” diyor. 'Şimdi geriye 36 yıllık cezanın infazı kaldı. Ancak infaz kanununda ağırlaştırılmış müebbet cezası dışında hükümlülerin en fazla 28 yıl hapis yatacağı yazıyor. Oysa Tahir Canan'ın cezaevinde kaldığı süre 30 yıl yedi ay oldu.'

Süreç nasıl gelişti

İnfaz Savcılığı tarafından düzenlenen müddetnamelerde Tahir Canan için önce 2013 sonra 2016, daha sonra da 2025 yılında tahliye olabileceğine dair müddetnameler hazırlanmıştı.

Canan'ın Avukatı Yıldız Koluaçık, 27.10.2011 tarihinde, Bandırma Ağır Ceza Mahkemesinde 2025 yılına takvimli müddetnameye itiraz etti. Fakat Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi bu talebi reddetti.

Bu durumda bu kez de Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına karşı Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz edildi. Bürokratik aksaklıklar nedeniyle Bandırma ve Balıkesir Ağır Ceza Mahkemeleri arasında 3 aya yaklaşan uzun bir trafik yaşandı. Sürecin sonunda Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi, avukatın itirazını haklı bularak, Bandırma Ağır Ceza Mahkemesinin red kararını bozdu. Şimdi, Tahir Canan'ın 2025 yılına kadar hapis kalma ihtimali ortadan kalktı.

Derhal tahliyesi gerekli

Ancak, henüz kararın tebliğ süreci tamamlanıp dosya Bandırma'ya dönmedi. Avukatı Yıldız Koluaçık, dava dosyasının Balıkesir'den Bandırma'ya geldikten sonra savcının yeni bir müddetname hazırlayacağını ve Tahir Canan'ın ne zaman tahliye olacağının bu müddetnameyle belli olacağını söyledi. 

Tahir Canan'ın tahliye edilmesi için infaz süresi konusunda doğru hesaplamaların yapılması talep edilerek böylece artık bir an önce özgürlüğüne ve ailesine kavuşması bekleniyor. Koluaçık; 'Bize göre, yattığı süre de göz önünde bulundurulunca derhal tahliye edilmesi gerekir' dedi.