CHP’den ‘Hrant Dink Caddesi’ için kanun teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Şişli’de bir caddeye Hrant Dink adının verilmesi için Meclis’e kanun teklifi sundu.

Agos.com.tr - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Şişli’de bir caddeye Hrant Dink adının verilmesi için kanun teklifi sundu. Toplumsal hafızanın diri tutulması amacıyla cadde ve sokaklara genellikle tarihte iz bırakmış kişilerin isimlerinin verilmekte olduğuna atıfta bulunan Tanrıkulu, “Toplumun aydınlanmasına, barışa hizmet etmiş kişilerin kadrinin bilinmesinin göstergesi olan bu uygulama neticesinde Türkiye’nin her yerinde önemli şahsiyetlerin isimleri sokaklarda, caddelerde, bulvarlarda yaşatılmaktadır. 19 Ocak 2007 tarihinde katledilen gazeteci Hrant Dink ismi de bu ülkenin tarihinde önemli bir yer tutmaktadır” dedi.

Hrant Dink’in katilleri ve cinayetin arkasındaki örgütün ısrarla korunduğunun altını çizen Tanrıkulu, “Bu toplumun önemli bir bölümü, sorumluları kendi vicdanında mahkûm etmiş ve Hrant Dink’e hak ettiği değeri vermiştir. Dink’in cenaze törenin katılan yüzbinlerce insan, Dink’e yapılanı asla unutmama sözü vermiştir” diyerek şöyle devam etti:

İBB, ‘emniyet’ açısından sakıncalı bulmuştu!

“Dink’in cenazesi kaldırılırken, İstanbul-Şişli’de bulunan bir caddenin ismi, bazı yurttaşlar tarafından protesto maksadıyla Hrant Dink Caddesi olarak değiştirilmiştir. Şubat 2010 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, Şişli’de bir caddenin ‘Hrant Dink Caddesi’ olarak değiştirilmesi teklifinde bulunulmuş, ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis’i oyçokluğuyla bu teklifin gündeme gelmesi reddetmiştir. Keza Şişli Belediyesi’nin ‘Şafak Sokağı’ ismini ‘Hrant Dink Sokağı’ olarak değiştirilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığı başvuru da reddedilmiştir. İBB’nin ret gerekçesi olarak da ilçe belediyelerinden gelen meydan, bulvar, cadde, sokak, park vb. yerlere dair isim değişikliği taleplerinin, şehrin kültürel değerlerinin ve mevcut adres sisteminin bozulması, adres kargaşası, maddi ve manevi kayıplara neden olması ve emniyet açısından sakıncalar oluşturması gösterilmiştir.”

Dink’in acısına hürmet gösterilmesi bakımından önemli

Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi gibi pek çok şahsiyet gibi Hrant Dink de bu toplumun önemli isimlerinden biri olduğunu dile getiren Tanrıkulu, şunları ifade etti: “Dink isminin toplumsal hafızada daimi kılınması için sokak, bulvar veya caddelere adının verilmesine gerek olmasa da, onun anısına, şahsiyetine yakınları ve sevenlerinin acısına hürmet gösterildiğinin belirtilmesi bakımından bu teklifi önemsemekteyiz. Bu çerçevede İstanbul-Şişli İlçesindeki bir caddenin isminin ülkemiz kültürel zenginliği ve toplumsal barışı adına ‘Hrant Dink Caddesi’ olarak değiştirilmesini önermekteyiz.” 

Kategoriler

Güncel Gündem