Emniyet'te 3. dalgada 700 polise tayin çıktı

Terörle Mücadele, Organize Şube ve İstihbarat Şubesi'nde 700 polisin 'şark tayini' çıktığı bildirildi. Habertürk'ün haberine göre MİT krizinin ardından başlayan başlayan sarsıntıların 3. dalgası olarak 700 polis görevden alındı. Öte yandan İdris Naim haberi yalanlayarak atamaların önceden yapıldığını öne sürdü.

KCK operasyonlarını yürüten Terörle Mücadele, Organize Şube ve İstihbarat Şubesi'nde görevli toplamda 700 polis memuruna 'şark tayini' çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bildirdiği atamalar, İstanbul Emniyeti tarafından dün personeline tebliğ edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde, 8 Şubat’ta Terörle Mücadele ve Organize Suçlar Şube Müdürleri’yle İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı’nın görevden alınmış, 15 Şubat’ta ise emniyet amiri ve komiser düzeyinde 10 memurun başka yerlerde görevlendirilmişti.

KCK ve Ergenekon'da görevli

3 şubede görevli toplam700 polis memurunun, ‘şark’ta, doğu illerinde görevlendirildikleri bildirildi. Ataması yapılan uzman polis memurlarının birçoğunun, KCK ve Ergenekon gibi önemli operasyonlarda görev yapan emniyet mensupları olduğu belirtildi.

Atamanın, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde 350, İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde 200, Organize Şube Müdürlüğü’nde ise 150 polis memurunu kapsadığı öğrenildi. Tayinlerin, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda gerçekleştirildiği bildirildi. İstanbul Emniyeti’nin kritik yerlerde görevli personel için tayinlerin 1 yıla kadar ertelenmesini Emniyet Genel Müdürlüğü’nden isteyebileceği belirtildi.

2. şark hizmeti düzenlemesi

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, ayrıca 2000 yılından önce şark görevini yapmış polis memurlarına yeniden aynı görevin verilmesiyle ilgili olarak 10 gün önce yeni bir yönetmeliği uygulamaya koyduğu kaydedildi. Bu kapsamda, şark tayini yapılan 700 polisten 96’sının ikinci şark görevine gidecekleri ifade edildi.

7 il arasından seçim hakkı

Polis memurlarının bu süreçte 7 il seçme hakkına sahip bulunuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmesinden sonra memurların ataması yaz aylarını bulabilecek.

1. dalgada 3 görevden alma

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ve 4 MİT görevlisinin Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadeye çağrılmasından bir gün sonra 8 Şubat'ta, Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün, İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan ile İstihbarattan Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer, görevden alınarak Ankara’ya atanmıştı.

Görevden alma yazılarında herhangi bir gerekçe belirtilmeyen İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Atayün ve Demirhan’ın yerine kısa sürede atamaları yapılmıştı.

Balyoz ve Ergenekon soruşturmalarını yönettiler

8 Şubat dalgasında görevden alınan isimlerin döneminde Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarının önemli aşamaları yürütülmüştü.

Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün görevdeyken Balyoz Darbe Planı ve Ergenekon soruşturmasına ilişkin geniş çaplı operasyonlar yapıldı. Soruşturma kapsamında İbrahim Fırtına, Özden Örnek, Ergin Saygın ve eski Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 17 emekli general, 4 muvazzaf amiral, 27 subay ve 1 astsubay gözaltına alındı. Ergenekon soruşturması kapsamında ise 10’uncu dalgadan sonra yapılan tüm operasyonlara bizzat imza attılar. Yalçın Küçük, Kemal Gürüz, eski Erdal Şenel ve eski Tuncer Kılınç’ın da bulunduğu 30’un üzerinde kişi soruşturma kapsamında gözaltına alındı. İbrahim Şahin ile bağlantılı oldukları iddiasıyla 2 şube müdürünün de aralarında bulunduğu 20’den fazla özel harekat polisiyle bazı askerler de gözaltına alındı. Aralarında 2’si aktif görevde, 3’ü eski 5 rektör ve çok sayıda profesörün olduğu 43 kişi gözaltına alındı.

KCK soruşturması

Yine aynı dönemde, KCK soruşturması kapsamında sayısız operasyon yapıldı.

Karargah operasyonu

Devrimci Karargâh'a yönelik operasyonlar da iki müdür döneminde yapıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile “Devrimci Karargâh Örgütü’’ soruşturması kapsamında Hanefi Avcı hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, ilk görevden almaların ardından “Bu rutin bir uygulamadır. Bir görev değişimidir” dedi.

2. dalgada 10 polis alındı

İstanbul Emniyeti’ndeki ikinci tayin dalgası ise 15 Şubat’ta gerçekleşti. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesindeki KCK bürosundan sorumlu 1 şube müdür yardımcısı, 2 emniyet amiri, 1 başkomiser ve 1 komiser olmak üzere 5 kişiyle, İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden 2 emniyet amiri, 2 başkomiser ve 1 komiser görevlerinden alınarak başka görevlere atandı. 52 şube müdürlüğünde yaklaşık olarak 35 bin memurun görev yaptığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde Terörle Mücadele Şubesi’nde yaklaşık 600 polis memuru çalışıyor.

İdris Naim: Aslı yok

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde farklı birimlerde görevli 700 polisin 'şark hizmetiyle' görevlendirilmesine yönelik haberin 'aslı olmadığını' belirterek, 'Yüzde yüz yalan bu kadar olur' dedi.

Şahin, Asya Termal Otel'de düzenlenen İl Emniyet Müdürleri Bilgi Paylaşım Toplantısına gelişinde, gazetecilerin söz konusu habere ilişkin sorusunu yanıtladı.

Bakan Şahin, basında yer alan haberin sorulması üzerine, 'Aslı olmayan bir haber. Yüzde yüz yalan bu kadar olur' dedi. Bir gazetecinin, 'Yok mu öyle bir şey?' sorusuna da Şahin, 'Bu geçmişte tayini çıkmış arkadaşlarımızla ilgili, alakasız bir haber' yanıtını verdi.(vE)

(Habertürk)

Kategoriler

Güncel Türkiye Gündem