DDK 'Dink davası' raporu’nu tamamladı

DDK Dink davasıyla ilgili raporunu tamamladı. İlk ayrıntıları basına yansıyan raporda 'Kamu görevlilerinin yargıya götürülmesinde isteksizlik var' ifadesi kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatı üzerine Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i hedef alan suikastı inceleyen Devlet Denetleme Kurulu (DDK), raporunu tamamlayarak kamuoyuna açıkladı.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Dink'in, 19 Ocak 2007 tarihinde gazetesinin önünde kurşunlanarak öldürüldüğü ve faillerin kısa süre içerisinde yakalanarak yargılandığı hatırlatıldı.
 
Açıklamada şunlar kaydedildi:
 
''Bahsi geçen cinayetin öncesinde ve sonrasında yürütülen kamusal görevlerin ifası ile ilgili bazı iddialar kamuoyunda ve basında sürekli olarak yer almış ve aynı iddialar gerek merhumun ailesi gerekse avukatları tarafından da dile getirilmişti. Özetle, mezkur hususlar nedeniyle yakalanan faillerin başkaca irtibatlarının bulunup bulunmadığı hususunun tam olarak açıklığa kavuşturulamadığı ve yargılamanın sıhhatli bir biçimde yapılamadığı şeklinde kamuyounda tartışmalar yaşanmıştı.
 
Olay etrafındaki toplumsal duyarlılıkları dikkate alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisine bağlı Devlet Denetleme Kuruluna 28 Ocak 2011 tarihinde, konunun ayrıntılı bir biçimde incelenmesi talimatını vermişti.''
 
''Gizli'' ibarelerinin bulunduğu raporun özeti, Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayımlandı.

Rapordan bazı satırbaşları

- Kamuoyu ve Dink ailesi yapılan hatalar sebebi ile karardan tatmin olmamıştır

- İstihbarat birimleri gerekli işbirliğine gitmedi.

- Yaşam hakkının korunmasında ağır görev suçu var.

- Kamu görevlilerinin ihmal ve hataları soruşturulmalıydı.

- Mahkemenin delillere ulaşma kapasitesi sınırlandırıldı.

- Tüm kamu kurumlarının güvenilirliği sorgulanır hale geldi.