DDK raporu ve gerekçeli karar Başsavcıvekilliğine ulaştırdı

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayında bulunan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, hakkında sehven hüküm kurulmayan bir sanık dışındaki 18 sanıkla ilgili gerekçeli karar yazımını tamamladı.

Mahkeme heyetinin yazdığı gerekçeli kararın 216 sayfa olduğu ve taraf avukatlarına tebliğ edileceği kaydedildi. 

Gerekçeli kararda, duruşma sonrasında hakkında sehven hüküm kurulmayan tutuksuz sanık Coşkun İğci ile ilgili bir hüküm bulunmadığı da kaydedildi. 

Mahkemece 13 Şubat 2012'de yapılan duruşma kapsamında hakkında beraat kararı verilen İğci için daha sonra gerekçeli karar yazılacağı belirtildi. 

DDK'nın Hrant Dink suikastine ilişkin raporu Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) Hrant Dink suikastine ilişkin yazdığı ve özeti Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayınlanan raporun, Dink cinayeti soruşturmasını yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine ulaştırıldığı öğrenildi. 

Hrant Dink suikastine ilişkin DDK'nın bir süre önce özet halinde Cumhurbaşkanlığının sitesinde yayınladığı raporun tamamının, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde bulunan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine ulaştırıldığı kaydedildi. 

Dink cinayeti soruşturmasını yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'ın, kendisine ulaştırılan raporu incelemeye başladığı ve bu inceleme doğrultusunda soruşturmayı genişletebileceği belirtildi. 

Savcı Akkaş'ın, Dink cinayetine ilişkin kimi kamu görevlilerinin de şüpheli konumunda bulunduğu soruşturma kapsamında, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından (TİB) gönderilen baz istasyonu ve telefon görüşme kayıtlarıyla ilgili hazırlanacak İstanbul Emniyet Müdürlüğü raporunun da kendisine ulaştırılmasını beklediği dile getirildi. 

Akkaş, soruşturma kapsamında Malatya Zirve Yayınevindeki cinayetler ve Trabzon'daki Rahip Santoro cinayeti dava dosyalarını da inceliyor.