Bekle Barselona, Bolsahays geliyor

20. Avrupa Ermeni Oyunları'nın başlamasına sayılı günler kaldı. 18-21 Nisan tarihleri arasında İspanya'nın Barselona kentinde yapılacak müsabakalar, 1992 Barselona Olimpiyat Oyunları'nda da kullanılan Ulusal Beden Eğitimi Enstitüsü'nde yapılacak açılış seremonisiyle başlayacak. İstanbul'dan oyunlara katılacak olan salon futbolu yani futsal takımı 'Bolsahays', ekibe katılan genç yeteneklerle beraber oldukça iddialı.

FATİH GÖKHAN DİLER
fgdiler@agos.com.tr

20. Avrupa Ermeni Oyunları'nın başlamasına sayılı günler kaldı. 18-21 Nisan tarihleri arasında İspanya'nın Barselona kentinde yapılacak müsabakalar, 1992 Barselona Olimpiyat Oyunları'nda da kullanılan Ulusal Beden Eğitimi Enstitüsü'nde yapılacak açılış seremonisiyle başlayacak. İstanbul'dan oyunlara katılacak olan salon futbolu yani futsal takımı 'Bolsahays', ekibe katılan genç yeteneklerle beraber oldukça iddialı. Bolsahays, önceki sene Yerevan'da düzenlenen Pan-Ermeni Olimpiyatları'nda gruplardan çıkmayı başarmış ve bir üst turda final oynayan takıma mağlup olarak elenmişti. Bolsahays salon futbolu takımının antrenmanına misafir olduk ve takımın en kıdemli üç oyuncusu Hagop Mamigonyan, Boğos Yazıcıyan ve Arek Dolar'la sohbet ettik.

Boğos Yazıcıyan: Gençleştirme operasyonu

Ermenistan'a gittiğimizde takımın yaş ortalaması 30'du. Daha sonra bir arkadaşımız ayrıldı. Seneye düzenlenecek büyük oyunlara 12 kişilik kadroyla katılabileceğiz. Yaş ortalamasını düşürmek istiyoruz. Kadronun yarısını gençleştirmek ve görevi onlara devrederek teknik ekipteki yerimizi almak istiyoruz. Amaç gençleri bir araya getiren bir organizasyon yapmak, onların önünü açmak ve yol göstermek. Derneklerimiz arasında düzenlenen turnuvalara katılıyoruz. Amacımız sportif başarı elde etmek değil genç arkadaşları bulup onları Bolsahays takımının içine monte etmek. Yoğun araştırmalarımız sonucu iki genç arkadaşımız Aksel ve Robin'de karar kıldık.

Aret Dolar: Dostluklar devam ediyor

Ermenistan'da geçtiğimiz sene katıldığımız Yaz olimpiyatlarında Artik şehrinden katılan takıma yenildik ama ertesi gün tüm sporcuların katıldığı büyük yemekte hep beraberdik ve ilişkimiz internet üzerinden hala devam ediyor. Arman ve Sevan'ın Sofya, Yerevan ve Cenevre'den arkadaşlıkları sürüyor. Sofya'daki organizasyonda tanıştığımız Almanya'dan gelen arkadaşlar Fransa maçında İstanbul tezahüratı yapıyordu.

Hagop Mamigonyan: Başarının devamı için sponsor desteği lazım

Bu organizasyonun en önemli kısmı sponsor bulmak. Ermenistan'daki organizasyon oldukça büyük ve yüksek katılımlı olduğu için de sponsorluk bakımından çok fazla zorluk çıkmıyor. Biz iki senedir kendimiz karşılamaya çalışıyoruz, önceki senelerde de böyleydi, ama bu sene maddi açıdan baya zorlanmaya başladık. Bu sene Barselona, önümüzdeki sene Ermenistan'daki Yaz olimpiyatlarına katılacağız. Bu iki organizasyon için sponsor arayışımız var.  Amacımız gittiğimiz yerlerde İstanbul Ermenilerini temsil etmek. Ermenistan'da bunu nasıl yaptığımızı herkes gördü. Büyüklerimiz de bizleri takdir etti. Takım olarak muazzam bir birlik ve beraberlik ortaya koyduk. Bugüne kadar Bedros Şirinoğlu ve İskender Şahingöz’ün yardımları oldu ama onun dışında bir destek göremedik. Bizim arkadaşlarımızla bir müzik grubumuz var, gelir olsun diye bir gece düzenledik ve oradan gelen geliri de takım için değerlendirdik.

 

İşte Avrupa Ermeni Oyunları'na gidecek 'Bolsahays' kadrosu

Hagop Mamigonyan, müzik öğretmeni

Boğos Yazıcıyan, muhasebeci

Arek Dolar, kimya mühendisi

Sevan Devletyan, kuyumcu

Şahnur Kazancı, sanayici

Arman Hubeseryan, makina mühendisi

Arek Osepyan, üniversite öğrencisi

Robin Mirzakhanyan, öğrenci, Işık Lisesi

Aksel Kovan, öğrenci, Mıhitaryan Lisesi

Teknik direktör: Sahag Çavuş, eski futbolcu ve hakem

Kategoriler

Toplum Spor