ABD heyetinden Yerevan’a kritik ziyaret

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Parlamento başkanı Samvel Nikoyan Yerevan’a gelen Amerikan Kongre heyetini kabul etti.

 

LİLİT GASPARYAN 
lilitgasparyan@agos.com.tr

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Parlamento başkanı Samvel Nikoyan Yerevan’a gelen Amerikan Kongre heyetini kabul etti. Kongre heyeti Afganistan’a giderken Ermenistan’a uğradılar. Kongre üyelerinin onuruna düzenlenen yemekte Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Kongresinin ABD’deki Ermeni lobisiyle sürekli temas halinde bulunmasının önemine dikkat çekerek, “Bu yakın temas, Ermenistan’da demokrasinin yerleşmesine ve Kafkasya’daki istikrara büyük katkı sağlamıştır” dedi.

Parlameto Başkanı Samvel Nikoyan da David Dreier başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada özellikle insani yardım alanında iki ülke arasındaki işbirliğininin önemini vurguladı. “Son 20 yılda  sadece insani yardım alanında ABD 1,8 milyar dolar yatırım yapmıştır” diyen Nikoyan, bunun Ermenistan’ın güçlenmesi için çok önemli bir katkı olduğunu vurguladı.

Kongre heyetinin başkanı David Dreier ise, “ABD’nin Minsk Grubu eşbaşkanı olarak Karabağ sorununun çözümü için yaptığı çalışmaları dikkatle izliyoruz. “Sorunun çözümü için Kongre olarak elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi. Ermenistan Parlamentosu Başkanı Nikoyan ise Dreier’in bu sözlerine “ABD’nin Kosova sorununda sergilediği tutumu Karabağ konusunda da yinelemesini istiyoruz ama maalesef şimdilik ABD’nin mevcut tutumuyla yetiniyoruz” dedi. Nikoyan, Ermenistan ve Türkiye arasında imzalanan ve askıya alınan protokollerle ilgili olarak da “Protokoller Ermenistan parlamentosunun gündeminde çıkmış değil. Uluslararası toplumun  iki ülke arasındaki ilişkileri yumuşatmak için harcadığı çabayı önemsiyoruz. Umuyoruz ki bir gün Türkiye komşularıyla barış içinde yaşamanın ne kadar önemli olduğunun bilincine varır” dedi. 

 

 

Kategoriler

Güncel Ermenistan