Süryaniler Paskalya Bayramı kutlamayacak

Dünya Süryani Ortodoks Patriği Moran Mor İğnatius Zeka I. Ayvaz’ın vefatı nedeniyle Süryaniler, bu yıl Paskalya Bayramını kutlamayacaklarını açıkladı.

Mardin’in Midyat İlçesi’nde bulunan Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş ile Midyat Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Anto Nuay, Dünya Süryani Ortodoks Patriği Moran Mor İğnatius Zeka I. Ayvaz’ın vefatı nedeniyle Paskalya Bayramı törenlerinin iptal ediğini açıkladı.

Açıklamada, “Kadasetli Patriğimizin, Moran Mor İğnatius Zeka I. Ayvaz’ın 21 Mart 2014 tarihinde ebediyete intikaline hürmeten 20 Nisan 2014 Pazar günü kutlanacak olan Dakyomto (Diriliş/Paskalya) Bayramı’nda dini törenler dışında herhangi bir protokol, kabul ve bayramlaşma töreni gerçekleşmeyecektir” dendi.

Süryanilerin Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen, “Bizler de bu yıl Paskalya Bayramı’nı bütün dünyada kutlamayacağız. Sadece ayın yapılacak” dedi. İstanbul Süryani Kadim Vakfı İkinci Başkanı Kenan Gürdal, Moran Mor İğnatius Zeka I. Ayvaz’ın ölümünün ardından Lübnan’da yeni Patrik Mor Cyril Aphrem Karim ile Patrik yönetim kurulunun aldığı kararla bu yıl Paskalya Bayramı’nın kutlanmayacağını söyledi.

Gürdal, “Suriye’de 22 Nisan 2013 tarihinde teröristler tarafından kaçırılan Halep Süryani Kadim Metropoliti Yuhanna İbrahim ve Halep Rum Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı’nın kaçırılışının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hiçbir haber alınamadı. Kaçırılan Metropolitlerin kaçırıldıkları birinci yılı ve vefat eden Dünya Süryaniler Patriği Moran Mor İğnatius Zeka I. Ayvaz’ın da vefatından sonraki ilk bayram olma münasebetiyle alınan bu kararı İstanbul Süryani Kadim Cemaati çok olumlu karşıladı. 22 Nisan günü İstanbul Tarlabaşı’ındaki Süryani Kadim Kilisesi’nde bütün cemaati katılacağı bir ayin ve dua yapılacak” dedi.

DHA

Kategoriler

Güncel Gündem