Uçan Süpürge başlıyor

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 8 Mayıs’ta Ankara’da başlıyor. Sinemada kadın emeğinin görünür olmasına katkıda bulunmayı hedefleyen ve bu yıl on yedincisi yapılan festival 15 Mayıs’a kadar sürecek.

8 Mayıs Perşembe akşamı Devlet Opera ve Balesi binasında yapılacak olan açılış töreninde, Muhterem Nur’a Onur Ödülü; sinema yazarı Alin Taşçıyan, kurgucu Çiçek Kahraman, sanat yönetmeni Natali Yeres, yönetmen Nezahat Gündoğan, oyuncu Şebnem Sönmez ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’a Bilge Olgaç Başarı Ödülleri; Can Candan’ın belgesel filmi ‘Benim Çocuğum’a ise Tema Ödülü verilecek.

Festival, 39 ülkeden 107 filmi izleyiciyle buluşturacak. Kurmaca uzun metraj filmler Kızılırmak Sineması’nda, kısa metraj ve belgesel filmler ise Ankara Goethe Institut’ta gösterilecek. Gösterimlerin ücretsiz olacağı Goethe Institut, festival kapsamında düzenlenecek olan söyleşiler, forumlar ve fotoğraf sergilerine de ev sahipliği yapacak. Festival programında, Agos’un işbirliğiyle hazırlanan ve etnik-kültürel kimlik ayrımcılığına dikkat çekmeyi amaçlayan ‘Aynı Çatı Altında’ adlı bir bölüm de yer alıyor.

 

Kategoriler

Kültür Sanat Sinema